FIT 24UR

Podpisana pogodba za pospeševalnik

Ljubljana, 06. 01. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na ministrstvu za zdravje so s podjetjem Gorenje in Onkološkim inštitutom podpisali pogodbo o nakupu nove obsevalne naprave.

Bručan je prepričan, da bodo z obsevalnikom skrajšali čakalno dobo in omogočili ljudem, da bodo dejansko obsevani v Sloveniji
Bručan je prepričan, da bodo z obsevalnikom skrajšali čakalno dobo in omogočili ljudem, da bodo dejansko obsevani v Sloveniji FOTO: POP TV

Minister za zdravje Andrej Bručan, generalni direktor Onkološkega inštituta Zvonimir Rudolf in direktor podjetja Gorenje GTI Vincenc Turk so podpisali pogodbo o nakupu linearnega pospeševalnika za Onkološki inštitut.

Kot je ob podpisu pogodbe dejal Bručan, se z izvedbo naročila zaključujejo dolgotrajna prizadevanja za izboljšanje stanja na področju onkologije, za dokončno rešitev problematike pa bodo potrebovali še eno ali dve obsevalni napravi.

Novi pospeševalnik bo izboljšal stanje na Onkološkem inštitutu

Investicija, katere investitor je ministrstvo za zdravje, je vredna 487 milijonov tolarjev, pogodbeni dobavni rok pa je šest mesecev.

Pogodbo bodo realizirali v šestih mesecih, ki so potrebni za montažo linearnega pospeševalnika. Novi pospeševalnik bo po Bručanovih besedah pripomogel k izboljšanja stanja na Onkološkem inštitutu, še posebej, če ga bodo v letošnjem letu lahko opremili še z dvema obsevalnima napravama. V tem primeru bodo lahko na Onkološkem inštitutu sami poskrbeli za vse onkološke bolnike, ki potrebujejo obsevanje, in jih ne bo več treba pošiljati v tujino, je poudaril Zvonimir Rudolf.

Nove pospeševalnike bodo postavili v nove prostore Onkološkega inštituta, za katere minister Bručan zagotavlja, da bodo ob pravem času pripravljeni.

Linearni pospeševalnik bo začel delovati julija
Linearni pospeševalnik bo začel delovati julija FOTO: POP TV

Ponudba Gorenja najugodnejša

Ponudba Gorenja GTI, ki bo Onkološkemu inštituta dobavilo že drugo obsevalno napravo, je bilo po mnenju strokovne komisije, ki je vodila postopek, ekonomsko najugodnejša. Na povabilo ministrstva za zdravje se je poleg Gorenja s pravočasno in pravilno ponudbo odzvalo še podjetje Sanolabor s ponudbeno ceno 540 milijonov tolarjev. Strokovna komisija je z obema ponudnikoma opravila pogajanja in se odločila za ekonomsko ugodnejšo ponudbo Gorenja.

Onkološki inštitut bogatejši za tri nove obsevalne naprave

Pospeševalnik, ki ga bo po podpisu današnje pogodbe dobavilo podjetje Gorenje, bo začel delovati julija, že dobavljeni - tudi tega je dobavilo Gorenje - aparat pa marca.

Na ministrstvu bodo v prihodnjih dneh natančno preučili vsebino sklepa komisije in nato s Sanolaborjem podpisali pogodbo za nakup in montažo pospeševalnika.

Očitno pa bo ministrstvo za zdravje moralo naročiti še tretji aparat podjetja Sanolabor. To se je namreč prijavilo na septembrski razpis za dobavo obsevalne naprave, a ga je ministrstvo za zdravje zaradi visoke cene zavrnilo, čeprav je bilo podjetje edini ponudnik, ki je oddal pravilno ponudbo. Sanolabor se je pritožil na državno revizijsko komisijo, ki je pritožbi ugodila. Kot je dejal Bručan, bo ministrstvo vsebino odločbe moralo spoštovati in realizirati tudi to naročilo. "Glede na odločbo revizijske komisije druge rešitve ni," je dejal minister za zdravje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta