FIT 24UR

Po sarsu velika nevarnost gripe

Ženeva, 19. 05. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Ženevi se je danes začelo letno zasedanje Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), na katerem osrednja pozornost velja epidemiji akutnega sindroma oteženega dihanja (sars). Direktor oddelka za nalezljive bolezni pri WHO David Heymann pa je opozoril, da bi lahko bila naslednja velika nevarnost za zdravje ljudi po vsem svetu gripa.

sars
sars FOTO: Reuters

Pojasnil je, da se virus gripe širi zelo hitro, mnogo hitreje kot virus sarsa, se neprestano spreminja, poleg tega pa je pri tej bolezni višja tudi stopnja smrtnosti.

Heymann je tudi povedal, da svetovne multinacionalke in banke razmišljajo o oblikovanju sklada, iz katerega bi financirali raziskave o sarsu. Drugih podrobnosti ni povedal, dejal pa je, da WHO ta čas za boj proti sarsu namenja med 3 in 4 milijone dolarjev.

Kitajska ministrica za zdravje Wu Ji je danes opozorila, da bi se lahko število okuženih s sarsom na Kitajskem znova povečalo, če bi popustili v boju proti širjenju bolezni. Wujeva je v Ženevi po srečanju z generalno direktorico Svetovne zdravstvene organizacije Gro Harlem Brundtland tudi povedala, da so v nedeljo na Kitajskem zabeležili najmanj primerov novih okužb po 20. aprilu.

Tajvanski minister za zdravje Chen Chien-jen pa je po poročanju AFP dejal, da se je večina obolelih za sarsom na Tajvanu okužila v bolnišnicah. Poudaril je, da je osebje v bolnišnicah preslabo zaščiteno, poleg tega pa oboleli pogosto pred zdravniki prikrivajo svoje težave. Na Tajvanu je za sarsom doslej obolelo 344 ljudi, 40 pa jih je umrlo.

Medtem pa so tajske oblasti sporočile, da bodo vsakemu turistu, ki bi se na Tajskem okužil s sarsom, izplačale 100.000 dolarjev. Na Tajskem so doslej zabeležili dve smrti zaradi sarsa, vendar se nobena od oseb ni okužila v državi, kljub temu pa je zaradi bolezni veliko škodo utrpelo tajsko gospodarstvo. Aprila je Tajsko obiskalo 46 odstotkov manj turistov kot v istem mesecu lani.

Predstavniki Svetovnega turističnega in potovalnega sveta (WTTC) sicer ocenjujejo, da bo zaradi sarsa v svetovnem turizmu ob delo skoraj sedem milijonov ljudi. Turistična industrija zaradi sarsa, pa tudi zaradi vojne v Iraku in terorističnih napadov, beleži hude izgube, razmere pa bi se lahko normalizirale šele leta 2005, menijo v WTTC in poudarjajo, da je zdaj kriza mnogo hujša kot po terorističnih napadih v ZDA 11. septembra 2001.

Na Češkem so danes poostrili ukrepe za preprečitev širjenja sarsa. Tako bodo morali vsi, ki bodo v državo prispeli z letali, izpolniti posebne obrazce, da bi lahko v primeru pojava bolezni takoj obvestili vse ljudi, ki so bili z obolelim na letalu. Na Češkem doslej niso zabeležili še nobenega primera sarsa.

SORODNI ČLANKI