FIT 24UR

Pljučnica še ni pod nadzorom

Toronto/Sydney/Seul, 04. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zaradi posledic atipične pljučnice, znane pod imenom sindrom akutnega oteženega dihanja (SARS), je umrlo že 81 ljudi. V Kanadi je v četrtek umrl že sedmi človek, o prvem primeru okužbe pa v petek poročajo tudi iz Rusije.

Zaenkrat ne obstaja učinkovita strategija zatrtja SARS
Zaenkrat ne obstaja učinkovita strategija zatrtja SARS FOTO: Reuters

Število obolelih v Kanadi se je doslej povzpelo na 178, od tega jih je 146 na območju Toronta. Prvi primer bolezni so v državi odkrili v začetku marca pri neki ženski, ki se je vrnila iz Hongkonga.

Osrednja ameriška ustanova za nadzor bolezni - CDC dvomi v hitro ustavitev širjenja bolezni. "Virus, ki naj bi povzročil bolezen, je hitrejši kot so naše znanstveni, komunikacijski in nadzorni mehanizmi," je dejala direktorica ameriškega centra za nadzor bolezni Julie Gerberding. Po njenem mnenju še ne obstaja učinkovita strategija za zatrtje SARS.

V Avstraliji so v četrtek v bolnišnico sprejeli tri otroke neke družine, ki je prispela iz Kanade. Vsi trije kažejo znake SARS in so še na opazovanju, so povedale zdravstvene oblasti. V Južni Koreji pa iščejo okoli 200 ljudi, ki so bili morda izpostavljeni okužbi s SARS na poletu iz Pekinga. Na letalu je bil namreč tudi tajvanski državljan, ki je zbolel za SARS. V Južni Koreji zanekrat niso zabeležili nobenega primera SARS, vendar državi po mnenju direktorja nacionalnega zdravstvenega instituta Kim Moon-Sika z boleznijo ne bo več dolgo prizanešeno. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je doslej zaradi SARS po svetu umrlo 79 ljudi, 2223 pa je okuženih.

Strokovnjaki WHO na jugu Kitajske

Izvedenci Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) so v južnokitajski provinci Guangdong začeli s preiskavo možnih povzročiteljev pljučnice. Peking se je sprva upiral prihodu strokovnjakov, ker naj bi to povzročilo nepotrebno paniko, čeprav naj bi pljučnica izvirala prav z juga Kitajske. Bolezen naj bi bila pod nadzorom, je sporočilo kitajsko ministrstvo za zdravje. "Življenje teče normalno, družba je stabilna in potovanja ne prestavljajo tveganja," je dejal kitajski minister Čang. Medtem pa strokovnjaki odsvetujejo potovanje na jug Kitajske in v Hong Kong. Šole v Hong Kongu bodo zaprte še nadaljnja dva tedna, doslej pa so našteli 734 okuženih.

Že šesta žrtev SARS v Singapurju

V Singapurju je danes za posledicami sindroma akutnega oteženega dihanja (SARS) umrla že šesta oseba, neka 29-letna ženska, ki se je pred mesecem dni bolna vrnila iz Pekinga. Singapursko ministrstvo za zdravje je sicer sporočilo, da imajo epidemijo atipične pljučnice, za katero je v Singapurju zbolelo sto ljudi, že pod nadzorom.