
Na Kitajskem so od ponovnega izbruha bolezni potrdili dva primera in šest sumov okužbe s sarsom. Okužbo so potrdili pri 26-letni študentki medicine in 20-letni medicinski sestri, med sumi okužbe pa je tudi mati omenjene študentke iz kitajske province Anhui, ki je umrla 19. aprila. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je Kitajsko obtožila, da je za ponoven izbruh sarsa kriva napaka v laboratoriju inštituta za virologijo v Pekingu. V Pekingu sicer v naslednjih dneh pričakujejo skupino strokovnjakov WHO, ki bodo preiskali morebitno povezavo med najnovejšimi primeri sarsa in omenjenim laboratorijem.
Nepazljiva študentka
Pri okuženi študentki se je zdravstveno stanje medtem že izboljšalo, tako da bolnica nima več vročine in se bolje počuti. Prav študentka Song naj bi bila tista, ki se je med delom na pekinškem inštitutu za virologijo zaradi nepazljivosti okužila z virusom smrtonosne pljučnice, nato pa ga prenesla še na medicinsko sestro Li. Zboleli so tudi oče, mama, teta in sostanovalka Lijeve. Songova se je nato vrnila domov v provinco Anhui, kjer naj bi okužila svojo mamo, ki je prejšnji teden umrla.
Nevarnost epidemije je majhna
Nevarnost ponovne epidemije sarsa na Kitajskem je zaenkrat sicer precej majhna, a oblasti so se tako v prestolnici kot tudi drugod na Kitajskem odločile poostriti nadzor predvsem zaradi prihajajočih prvomajskih praznikov, med katerimi se bo na počitnice predvidoma odpravilo nekaj deset milijonov Kitajcev. Vlada v Pekingu je lani zaradi epidemije sarsa skrajšala prvomajske počitnice.
V Hongkongu poostrili nadzor na mejah
Oblasti v Hongkongu so se medtem odločile poostriti nadzor na mejah, saj pričakujejo, da bo ta konec tedna mesto obiskalo kakih 400.000 Kitajcev. Kot je sporočil predstavnik vlade v Hongkongu, bodo na mejah namestili dodatno osebje in poostrili zdravstveni nadzor. Od julija lani v Hongkongu sicer niso potrdili nobenega novega primera sarsa, ki pa je v minulem letu v tej nekdanji britanski koloniji zahteval 299 smrtnih žrtev in 1755 okuženih.
Poostren nadzor tudi v Singapurju
Tudi na letališču Changi v Singapurju so zaradi strahu pred ponovnim širjenjem smrtonosne pljučnice poostrili zdravstveni nadzor, predvsem pri obiskovalcih iz Kitajske in Hongkonga, je danes sporočilo singapursko ministrstvo za zdravstvo. Ministrstvo je singapurske zdravnike tudi opozorilo, naj bodo še posebej previdni pri bolnikih, ki so nedavno obiskali Kitajsko.