Operacije sive mrene s pomočjo ultrazvočne sonde na očesni kliniki v Ljubljani izvajajo že od leta 1990. Zdravnik najprej odstrani sprednjo lečno ovojnico in loči jedro od ovojnice s tekočino, ki ji je dodan anestetik. "V bistvu operacije delamo v lokalni anesteziji, razen pri bolnikih, ki pri posegih ne morejo sodelovati, bodisi da gre za starejše bodisi za otroke," je pojasnil oftalmolog docent Marko Hawlina. Pacient je torej med posegom buden, biti pa mora zelo pri miru. Operater ga med posegom sprašuje, če se počuti dobro in če ga boli.
Jedro se odstrani tako, da ga operater obrača za devetdeset stopinj in ga tako lomi. Operater mora biti pri posegu zbran in miren, saj so premiki z instrumenti zelo kratki, biti pa morajo zelo natančni. Operaterju so v pomoč tudi zvočni signali, ki ga opozarjajo na pritiske v očesu. Uravnava jih s posebnim pedalom.
Posegi so, razen v izjemnih primerih, zelo kratki. Navadno gredo operiranci brez bolečin in ostalih težav takoj po posegu domov.
Poleg tega da operacija pacientu v celoti povrne vid, zdravnik z vstavitvijo intraokularne leče ob koncu operacije popravi tudi ostrino vida. Po posegu pacient tako za gledanje na daleč ne potrebuje več očal, te potrebuje le pri gledanju na blizu. Lečo premera 6 mm vstavijo skozi 3 milimetrski rez v roženici.
Operacije z ultrazvočno sodno so v Sloveniji pred enajstimi leti začeli delati trije naši oftalmologi, med njimi tudi docent Hawlina. Zanimivo je, da je aparat za ta poseg izumil Slovenec Anton Banko, ki je ustanovil družinsko podjetje v Združenih državah. Njegovi otroci so po njegovi želji očesni kliniki v Ljubljani podaril tak aparat tretje generacije.
Čakalna doba za operacijo sive mrene na očesni kliniki je leto in pol.