Znanstveniki na bostonskem inštitutu Beth Isreal Deaconess Medical Center so analizirali podatke več kot 1,5 milijona bolnikov, ki so imeli ishemične možganske kapi (so te pride zaradi strdka, ki onemogoča pretok krvi v možgane) in podatke skoraj 20 tisoč pacientov, ki so imeli hemoragijsko možgansko kap, do katere pride, ko v možganih poči krvna žila.
Analiza je pokazala, da povečano število prašnih delcev, ki so v onesnaženem zraku, direktno povezana z večjim številom ishemičnih možganskih kapi. To pa ne vpliva na število hemoragijskih možganskih kapi. Rezultate analize so znanstveniki objavili v reviji Stroke.
Podobne posledice ima tudi povišan nivo ogljikovega monoksida, dušikovega dioksida in žveplovega dioksida v zraku. Znanstveniki so svoje ugotovitve utemeljili z dejstvom, da onesnaženost vpliva tudi na vnetja pljuč ter reakcije pljuč na onesnaženost, kar vodi do sprememb v krvnem pritisku in utripu srca.
Znanstveniki še dodajajo, da naj bi bila onesnaženost zraka povod za večje število strdkov v krvi. Ugotovitve omenjene raziskave so potrdile najdbe predhodnih, v katerih zdravniki in raziskovalci ugotavljajo, da onesnaženost zraka povečuje tveganje za infarkt.