Ameriški znanstveniki z zdravstvene univerze Wake Forest v Severni Karolini trdijo, da so odkrili nov vir izvornih celic, s pomočjo katerih bi lahko nekega dne zdravili poškodovane človeške organe.
Raziskovalci so iz telesne tekočine, ki med nosečnostjo napolni maternico, pridobili celice, ki so jih vzgojili v laboratoriju. Umetno nastale celice so nato presadili v miš, da bi ugotovili, kako se obnašajo v živem organizmu.
Rezultati so bili spodbudni - izvorne celice so se razmnoževale in začele izločati ključne telesne kemikalije tako v možganih kot v jetrih. Tudi kostne celice so se odzvale podobno kot naravne, saj so še mesece po vsaditvi oblikovale kosti.
Do zdaj so najbolj uporabne izvorne celice pridobivali iz posebej za to vzgojenih človeških zarodkov. Seveda je postopek sprožil številne kritike, saj so zarodke v procesu uničili, mnogi pa so metodo primerjali z ljudožerstvom. Po drugi strani pa podporniki postopka poudarjajo, da izvorne celice sladkornim bolnikom ter pacientom s Parkinsonovo in Alzheimerjevo boleznijo vlivajo upanje, ki ga pred tovrstnimi raziskavami niso imeli.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.