Raziskave, ki so jih opravili v otroški bolnišnici Royal Children's Hospital v Melbournu so pokazale, da imajo starševske navade očeta velik vpliv na razvoj debelosti pri otrocih.
Otroci, katerih očetje so bolj popustljivi ali pa so v vzgoji celo pasivni, pogosteje trpijo zaradi prevelike telesne teže, medtem ko roditeljska vloga mater na težo otrok nima posebnega vpliva.
Debelost pri otrocih in mladostnikih
Število debelih otrok narašča predvsem v razvitih deželah in v deželah v razvoju. V Ameriki je že vsak peti otrok debel. Pri nas za zdaj še zaostajamo za Američani, saj naj bi prekomerno telesno težo imelo približno 12 odstotkov šoloobveznih otrok.
Debeli otroci - debeli odrasli
Otroci, ki v otroštvu pridobijo preveč kilogramov, se jih kasneje zelo težko znebijo, oziroma jih hitro pridobijo nazaj. Predvsem dekletom v puberteti pogosto začasno uspe izgubiti odvečne kilograme, vendar jih v nosečnosti in po porodu znova pridobijo.
Prekomerna teža zmanjšuje samozavest
Za mladostnika je prekomerna telesna teža stres, ker se vrstniki pogosto norčujejo iz njih. Pogosto pa debelost že pri mladostnikih povzroča tudi težave z zdravjem, kot je na primer povišan krvni tlak, ortopedski problemi in motnje presnove.
Zdravo hujšanje
Otroci naj uživajo manj kalorično hrano in se veliko gibajo. Hujšanje z dietami je za otroke lahko škodljivo, pred šestim letom starosti pa celo nevarno. Prav tako pa ni dobro, da otroku popolnoma prepovemo slaščice, ker so potem še bolj mamljive.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.