FIT 24UR

Obvezna cepljenja

Ljubljana, 04. 06. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Nataša Repovž
Komentarji
0

Predvsem med starši se pojavlja vse več pomislekov o učinkovitosti cepljenja otrok proti nekaterim boleznim.

Država je dolžna plačati odškodnino, kadar se pojavijo trajne posledice zaradi obveznih cepljenj (Foto: POP TV)
Država je dolžna plačati odškodnino, kadar se pojavijo trajne posledice zaradi obveznih cepljenj (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

V letu 2005 je v Sloveniji obvezno cepljenje proti devetim boleznim in neobvezno, če obstaja tveganje za hujšo bolezen, na primer hepatitis A, norice, klopni meningoencefalitis. Kljub pomislekom o ''varnih'' cepivih je v Sloveniji delež precepeljenih proti davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, otroški paralizi, ošpicam, mumpsu in rdečkam 93 odstoten. Razlogi staršev za odklonitev cepljenja so različni; večkrat ideološki, manjkrat verski. Pogost je tudi strah pred stranskimi učinki.

“Približno eden do dva odstotka staršev odkloni cepljenje. Potem se skušamo z njimi pogovoriti in jim predstaviti, kakšne so koristi cepljenja in kakšne so nevarnosti. Včasih nam to uspe, včasih pa nekaj staršev vseeno odkloni,” je povedal prof. dr. Milan Čižman, dr. med. z Infekcijske klinike.

Po besedah dr. Čižmana, eden do dva odstotka staršev odkloni cepljenje (Foto: POP TV)
Po besedah dr. Čižmana, eden do dva odstotka staršev odkloni cepljenje (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Rutinsko cepljenje, vsaj proti nekaterim boleznim, je obvezno na Hrvaškem, v Franciji, Italiji, na Poljskem in Slovaškem. Tam, kjer cepljenje ni obvezno, preverjajo cepilno stanje pred vstopom v šolo, na delovna mesta, ob zdravljenju v bolnišnicah in podobno.

“V nekaterih državah je epidemiološka situacija drugačna, tako da nekje cepijo na primer proti okužbam z meningokokom C. Pri nas je obolevnost za to boleznijo zelo nizka, zato ne cepimo. Je pa pri nas visoka oziroma višja obolevnost za klopnim meningoencefalitisom. Tukaj je smiselno cepiti, ne pa na primer v Angliji ali drugih državah, kjer je obolevnost majhna,” je dodal Čižman.

Odškodnina za trajne posledice obveznega cepljenja

Večjih sprememb predpisov v zvezi s cepljenji vsaj zaenkrat pri nas ni. Je pa cilj zdaj še selektivnega cepljenja proti tuberkulozi v prihodnosti popolna ukinitev le-tega. Obvezno je le še za novorojenčke mater, ki so v nosečnosti ali med porodom prebolevale tuberkulozo in za novorojenčke iz družin, ki so se v zadnjih petih letih priselile iz držav z visoko stopnjo te bolezni. Precej novo pa je tudi to, da je po lanski odločbi Ustavnega sodišča poleg številnih držav zdaj tudi naša dolžna plačati odškodnino, kadar se pojavijo trajne posledice zaradi obveznih cepljenj. Doslej niso izplačali še nobene.

SORODNI ČLANKI