FIT 24UR

Obolenje povzročila znana bakterija

Ljubljana/Praga, 21. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Bolnica, ki se že teden dni zdravi na Infekcijski kliniki v Ljubljani in pri kateri so zdravniki sumili, da ima azijsko pljučnico, kot kaže, ni obolela za to smrtonosno boleznijo. Zdravniki so namreč odkrili, da je njeno obolenje povzročila bakterija, ki jo poznajo.

Bolnica se sicer počuti dobro in bo v nekaj dneh že lahko odšla domov. Ob prihodu v bolnišnico je imela vse znake azijske pljučnice, zdravnike pa so pomislili na skrivnostno obolenje, ker je prišla iz Vietnama, kjer je žarišče te bolezni. Bakterija, ki so jo odkrili na Inštitutu za mikrobiologijo, ni sicer nič nenavadnega, lahko pa povzroča tudi pljučnico.

Pri bolnikih, drugod po svetu, niso odkrili te bakterije, zato zdravniki domnevajo, da ta bakterija tudi sicer ne bo dokazana kot tista, ki povzroča azijsko bolezen. Ker pa se je bolnica okužila v jugovzhodni Aziji, je še vedno na seznamu obolelih za smrtonosno pljučnico. Na Inštitutu za varovanje zdravja še vedno odsvetujejo potovanja v te dežele.

Novi primeri pljučnice

Po zadnjih podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je zaradi težkega akutnega respiratornega sindroma po svetu umrlo 10 oseb, 306 oseb pa je okuženih.

Bolezen se je verjetno razširila iz Kitajske
Bolezen se je verjetno razširila iz Kitajske FOTO: Reuters

V Kanadi je okuženih 9 oseb, dve sta umrli, v Hongkongu je umrlo 6 ljudi, 173 je okuženih, v Vietnamu sta umrla dva, 62 pa jih je zbolelo, v Nemčiji je en okužen, v Singapurju je 34 obolelih, v Sloveniji je zbolela ena ženska, prav tako v Španiji, v Švici jih je zbolelo 7, na Tajvanu štirje, na Tajskem je po poročilu WHO zbolel eden, v Veliki Britaniji sta zbolela dva človeka, v ZDA pa enajst.

WHO poroča le o enem primeru na Tajskem, po zadnjih poročanjih svetovnih agencij pa naj bi bili sedaj že trije oz. štirje, vsi v Bangkoku. Eden od bolnikov je zaposlen pri WHO, zbolel pa je po vrnitvi iz Hanoja, kjer je za SARS zbolelo več deset ljudi, dva pa sta umrla. Tajsko ministrstvo za zdravje je še sporočilo, da pozorno opazujejo dve Tajki, ki sta se vrnili iz Hongkonga in ki sta imeli podobne bolezenske znake, kot so značilni za atipično pljučnico. Oblasti so prepričane, da so bolezen v državo "uvozili". Iz držav oz. območij, ki jih je prizadela epidemija prispe namreč na Tajsko vsak dan od 3000 do 4000 potnikov.

Iz Hanoija pa poročajo o štirih novih primerih okužbe. Gre za zaposlenega v neki bolnišnici, ki je negoval obolele, in njegove tri sorodnike. Kot poročajo, imajo oboleli znake SARS, vendar ne izgledajo težko bolni. Na Novi Zelandiji imajo dva domnevna primera SARS, vendar pa gre obolelima na bolje in vsaj eden od njiju verjetno nima omenjene bolezni, so povedali uradni viri v Wellingtonu.

Dva domnevna primera SARS so zabeležili tudi na Češkem, je poročal današnji češki tisk, sklicujoč se zdravstvene oblasti. V infekcijski kliniki v Brnu so zadržali dekle in fanta, ki sta se vrnila iz Hongkonga oz. Indonezije. V prihodnjih dneh bodo naredili dve novi preiskavi, s katerima bodo potrdili oz. zavrgli diagnozo, je povedal direktor bolnišnice Chalupa.

Hongkonške zdravstvene oblasti so izrazile željo, da bi Kitajska, od koder se je razširila skrivnostna pljučnica, z njimi bolje sodelovale. Bolezen naj bi s Kitajske razširil profesor, ki je v Hongkong prispel bolan, v hotelu, kjer je bival, pa je okužil več ljudi. Trije gostje hotela, med njimi tudi kitajski profesor, so umrli. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je danes sporočila, da bo v Peking poslala svoje strokovnjake, ki naj bi ugotovili, ali so primeri bolezni, o katerih poročajo z več delov sveta, res povezani z epidemijo, ki je že konec lanskega leta zajela kitajsko pokrajino Gunagdong. V Hongkong pa naj bi danes prispel kitajski minister za zdravje, da bi se s tamkajšnjimi oblastmi pogovarjal o načinu, kako omejiti širjenje bolezni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.