Zdravniki ločijo dva tipa sladkorne bolezni, tip 1 in tip 2. Kar 95 odstotkov bolnikov zboli za tipom dva, za katerega je značilno, da prizadene ljudi nad 40, 50 let. Najpogostejši vzrok za obolenje je dednost. Od zunanjih vzrokov razvoj bolezni povzročajo: debelost, nezdrav način prehrane, pomanjkanje telesne aktivnosti, alkoholizem, obolenje trebušne slinavke.
Prvi znaki bolezni so splošni, vendar pri sladkornih bolnikih bolj izraženi: huda žeja, pogosto uriniranje, hujšanje..., čeprav se navadno zgodi, da sladkorno bolezen zdravniki odkrijejo pri rutinskih pregledih krvi. Zgodnje odkritje bolezni lahko pripomore k zdravljenju brez zdravil.
Primarij dr. Miha Koselj, iz Kliničnega centra pravi, da bi kar polovica sladkornih bolnikov lahko svojo bolezen uravnavala s spremenjenim načinom življenja: pravilno prehrano, hujšanjem, redno telesno vadbo..., vendar vsi bolniki niso motivirani za spremembo stila življenja, zaradi česar morajo jemati zdravila.
Ko pa se količina insulina povsem izčrpa, začnejo z insulinsko terapijo. Bolniki, ki se naučijo živeti s svojo boleznijo, si dajejo injekcije sami in prihajajo le na rutinske preglede. Lahko se zgodi, da jim količina krvnega sladkorja pade pod raven in padejo v "hipo". Takrat morajo takoj zaužiti kakšno sladko tekočino, ali pojesti kaj sladkega. Če padejo v nezavest, jim mora čim prej priskočiti na pomoč profesionalna pomoč.
Informacije in pomoč lahko sladkorni bolniki dobijo v Zvezi in društvih diabetikov, ki se ukvarjajo z informiranjem bolnikov in javnosti, da bi le ta vedela o diabetesu kar največ.