Univerzitetni klinični center Ljubljana je znova obiskal izraelski kardiokirurg David Mishaly, ki je že dvakrat sodeloval pri operacijah novorojenčkov. 19. decembra lani je na Kliničnem oddelku za otroško kirurgijo in intenzivno terapijo Kirurške klinike UKC Ljubljana ob asistenci kirurga UKC Roberta Blumauerja opravil tudi prvo operacijo prirojene transpozicije velikih žil na odprtem srcu pri novorojenki v Sloveniji, so sporočili iz UKC Ljubljana.
Med posegom je kirurg izrezal obe veliki žili in ju všil na fiziološko pravi mesti, s tem pa omogočil telesu normalno kroženje krvi in normalno oskrbo s kisikom. Čeprav se zdi rešitev preprosta, pa gre za tehnično zahteven poseg, ki zahteva dobro pripravo ter zahtevno med in pooperativno vodenje bolnika. Tak poseg se v svetu izvaja že več kot 20 let, so sporočili iz UKC Ljubljana.
V kirurškem spektru zdravljenja prirojenih srčnih napak je to ena zahtevnejših operacij. Pomembna pa je zato, ker vzpostavi fiziološko stanje, ker se izvede kmalu po rojstvu ter otroku omogoča normalno rast in razvoj, komplikacije pa so razmeroma redke.
Novorojenka je bila zaradi življenjske ogroženosti nekaj ur po rojstvu premeščena na Klinični oddelek za otroško kirurgijo in intenzivno terapijo UKC Ljubljana, kjer so diagnosticirali prirojeno transpozicijo velikih žil. Diagnozo je postavil kardiolog s pomočjo ultrazvočne preiskave srca.
Po stabilizaciji vitalnih funkcij s pomočjo umetne ventilacije s kisikom in uvedbi zdravljenja z zdravilom, ki začasno omogoča povezavo med sistemskim in pljučnim krvnim obtokom, so deklici opravili balonsko atrioseptostomijo, s katero so naredili luknjo v pregradi med srčnima preddvoroma. To je novorojenki omogočilo preživetje do dokončnega kirurškega zdravljenja, pojasnjujejo v UKC Ljubljana.
Posledica te napake je, da telo otroka po rojstvu ni zadostno oskrbljeno s kisikom, ker večina krvi teče mimo pljuč, ki se tako ne morejo ustrezno oskrbeti s kisikom. Ker je kisik ključen za življenje in tvorbo energije v telesu, pomanjkanje privede do postopnega odpovedovanja organov, zlasti srca in možganov, kar vodi v smrt otroka.
Ker se plod med nosečnostjo oskrbuje s kisikom z materino krvjo, se posledice te srčne napake pokažejo šele po rojstvu. V nekaj urah po rojstvu tak otrok poplavi in lahko brez medicinske pomoči tudi umre, pojasnjujejo v UKC Ljubljana.
Zdravljenje bolnikov s prirojenimi srčnimi napakami je izrazito timsko delo, pri katerem poleg kardiovaskularnih kirurgov sodelujejo še kardiologi, intenzivisti in anesteziologi. Prihod vrhunskega kirurga Mishalya v Ljubljano je omogočil, da se izkažejo tudi domači strokovnjaki.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.