Razvili so postopek, ki je utemeljen na objektivni oceni "nenevarnega" in "rakavega", saj je mogoče z njim maligne melanome od nenevarnih kožnih znamenj ločiti s pomočjo avtomatske računalniške analize digitalno obdelanih slik.
Bistven dejavnik pri zdravljenju melanomov je njihovo zgodnje odkritje, zato je čim bolj obsežno in pogosto preverjanje vsaj rizičnih tipov ključnega pomena. Josef Smolle, eden glavnih strokovnjakov na graški univerzitetni kliniki za dermatologijo, in Marco Wiltgen, strokovnjak za medicinsko obdelavo slik na inštitutu za medicinsko informatiko, statistiko in dokumentacijo, sta razvila avtomatiziran, računalniški postopek, ki omogoča objektivno ločevanje nenevarnih in rakavih melanomov. Mikroskopski posnetki enih in drugih se namreč bistveno razlikujejo.
"Ta postopek, ki ga zaenkrat uporabljajo samo v Gradcu, je bil v dosedanjih znanstvenih primerjalnih študijah ocenjen kot najboljši. Ne samo, da analiza temelji na objektivnih kriterijih ocenjevanja, ampak so rezultati skoraj 100-odstotno zanesljivi ob istočasno krajšem diagnostičnem procesu," je razložil Smolle. Pri novem postopku sumljivo materino znamenje najprej odstranijo, na poseben način preparirajo in secirajo, nato pa ga obarvajo in ga pod mikroskopom z digitalno kamero fotografirajo. Nadaljnja analiza posnetka pokaže, da se nenevarna znamenja pojavno razlikuje od malignih melanomov.