Znanstveniki univerze v Washingtonu so ugotovili, da v organizmu matere pogosto ostanejo delčki DNK njihovih otrok, kar pospeši delovanje njihovega imunskega sistema. Po analiziranju podatkov, ki so jih dobili s proučevanjem 82 žensk, so znanstveniki potrdili, da imajo ženske, pri katerih so v krvnem obtoku našli sledove otrokove DNK, kar trikrat manjše možnosti, da bodo zbolele za rakom na dojkah.
Gre za mikrohimerizem
Raziskovalci v znanstvenem časopisu Cancer Research pojasnjujejo, da pri nekaterih ženskah v nosečnosti pride do tako imenovanega fetalnega mikrohimerizma.
Med nosečnostjo se namreč nekatere materine celice lahko pomešajo med celice zarodka in obratno. Po nekih raziskavah kar 90 odstotkov žensk med nosečnostjo v krvi nosi tudi zarodkove celice, pri skoraj polovici žensk pa celice z otrokovim genomom ostanejo v krvi tudi po nosečnosti.
To stanje zdravniki imenujejo mikrohimerizem. Če ima ženska več potomcev, pa se lahko zgodi, da v kri poznejših potomcev zaidejo tudi celice z genetskim zapisom njihovih starejših bratov ali sestra.
Tuje celice vzpodbudijo imunski sistem
Prisotnost ''tujih'' celic v organizmu vzdraži imunski sistem in ga drži v visoki stopnji pripravljenosti, kar pomeni, da je telo bolj učinkovito pri odkrivanju in uničevanju rakavih celic.
Takšna situacija pa ima lahko tudi negativne učinke. Prisotnost celic s ''tujim'' DNK v krvnem obtoku ženske lahko poveča možnosti za razvoj avtoimunih, kot je denimo artritis. V tem primeru se zgodi, da se imunski sistem brani proti zdravim tkivom v organizmu.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.