Tuna namreč vsebuje velike količine strupa metilnega živosrebrnega hidroksida, ki lahko škodi še nerojenemu otroku in novorojenčku, zatrjuje Hidelgard Przyembel z Nemškega inštituta za oceno tveganja (FIRA).
Njen nasvet temelji na raziskavi v sklopu katere so ugotovili, da je v materinem mleku prek 300 kemikalij. Znanstveniki so ugotovili, da velika količina kemikalij pride v človeško telo s prehrano, ki vsebuje živalske maščobe. Izogibanje mesu med nosečnostjo pa ne zmanjšuje nevarnosti prenosa škodljivih kemikalij na nerojenega otroka. Poleg tega lahko številni strupi ostanejo v telesu več let in se lahko prenesejo na otroka, čeprav je bila mati pred nosečnostjo več let vegetarijanka.
Čeprav metilni živosrebrni hidroksid v telesu ne ostane dolgo časa, pa ni priporočljivo jesti ribjih proizvodov, ki vsebujejo tuno ali morski list. Przymbel mladim ženskam ne priporoča izogibanje mesu, kajti, kot pravi, je v obdobju razvoja težko zagotoviti zdravo prehrano. Samo vegetarijanska prehrana pa ne zagotavlja dovolj kalcija in železa.