
V razpravi sta se na neformalni večerji v Bruslju ministrom, med katerimi je tudi Dušan Keber, pridružila evropski komisar za zdravje in varstvo potrošnikov David Byrne in generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Lee Jong-wook, ki je predstavil epidemiološko sliko te virusne bolezni, ki običajno prizadene le ptiče in prašiče, vendar je njena agresivnejša različica v Aziji terjala že več smrtnih žrtev tudi med ljudmi. Byrne je med drugim predstavil varnostne ukrepe, ki naj bi jih EU sprejela za preprečevanje širjenja te bolezni, ministri pa so posebno pozornost posvetili koordinaciji aktivnosti. Kot so poudarili, je Evropska unija dobro pripravljena na morebitni izbruh epidemije.
WHO: Zaradi virusa ptičje gripe umre velik odstotek okuženih

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) v danes objavljeni študiji potrjuje, da zaradi virusa ptičje gripe umre visok odstotek okuženih.
Študija, prva o epidemiji ptičje gripe v Aziji, je namreč ugotovila, da je zaradi ptičje gripe v Vietnamu od desetih obolelih umrlo osem ljudi, deveti je v kritičnem stanju, le eden pa je ozdravel. WHO še ugotavlja, da oboleli z omenjenim virusom navadno umrejo v desetih dneh, bolezen pa v povprečju odkrijejo tri dni po stiku z okuženo živaljo.
V drugi študiji, v kateri so proučili pet primerov smrti zaradi ptičje gripe na Tajskem, WHO ugotavlja, da so štirje med njimi dečki, stari med šest in sedem let, kar lahko kaže na obstoj "skupine z obnašanjem, ki je posebej tvegano".

V provinci Champassak na jugu Laosa pa so medtem odkrili novo žarišče ptičje gripe. Število okuženih živali s kmetije v omenjeni provinci ni znano. Po navedbah odbora, ki je odgovoren za boj proti epidemiji v Laosu, so doslej v mestnem območju Vientiane, ki je bilo doslej edino, kjer so zabeležili ptičjo gripo, pobili 25.000 okuženih živali, 45.000 pa zaradi preventivnih razlogov.
V New Delhiju se bodo v ponedeljek na izrednem zasedanju o ptičji gripi sestali predstavniki sedmih južnoazijskih držav. Na zasedanju bodo odločali o načinih delovanja in sodelovanja v zvezi z epidemijo, ki je prizadela predvsem Kitajsko in jugovzhodno Azijo.
V živalskem vrtu na Tajskem pa je za ptičjo gripo umrl leopard. WHO ima sicer malo podatkov o omenjeni okužbi, toda potrdila je, da gre za prvi primer bolezni pri eksotični živali ali mački. Kot je dejal neimenovani predstavnik živalskega vrta, bi lahko bila leopardova smrt posledica zaužitega mesa piščanca, okuženega s ptičjo gripo.
Nova žarišča na Kitajskem in Tajskem
Na Kitajskem so zabeležili še sedem novih žarišč bolezni, na Tajskem pa še dve. Tajsko ministrstvo za zdravje je tudi sporočilo, da so zabeležili dva nova primera ptičje gripe pri človeku, vendar sta obe osebi že ozdraveli. Na Tajskem so doslej skupaj z zadnjima dvema zabeležili osem primerov okužb s ptičjo gripo pri človeku, pet ljudi je umrlo, 13-letni deček pa je še v kritičnem stanju. Zabeležili so tudi 21 "sumljivih primerov", med temi pa je umrlo devet ljudi. Na Kitajskem doslej niso zabeležili pojava bolezni pri ljudeh, se je pa ptičja gripa že pojavila v 14 od skupno 31 provincah.
Vietnam zavrača kritike WHO
Vietnam je zavrnil kritike WHO, ki je to državo v zvezi z epidemijo ptičje gripe obtožila, da gospodarske interese postavlja pred človeška življenja. Kot je povedal predstavnik vietnamskega zunanjega ministrstva, Vietnam zdravje prebivalstva in skupnosti vedno postavlja na prvo mesto. V Vietnamu so sicer potrdili 20 primerov ptičje gripe pri ljudeh, med katerimi jih je 14 umrlo.

Po poročanju ameriškega časnika Newark Star Ledger so ptičjo gripo, ki je prizadevala dve piščančji farmi v Delaware odkrili tudi v New Jerseyu. Virus ptičje gripe, ki naj sicer ne bi bila nevarna za človeka, so odkrili na štirih perutninskih tržnicah, kjer prodajajo žive piščance, na severu New Jerseya, ki meji na Delaware, poroča nemška tiskovna agencija dpa. V Delawareu so zaradi gripe pobili več kot 80.000 piščančev. Veterinarski inštitut iz Osla pa je medtem sporočil, da so na Norveškem odkrili divjo raco, ki je bila okužena z "benignim" virusom ptičje gripe. To je prvi primer ptičje gripe na Norveškem, ki pa ni nevaren za živali.