Doktorica Suzanne Riggs iz Otroške klinike Hasbro v mestu Providence na Rhode Islandu je opazovala delovanje srca pri 36 dekletih, starih med 11 in 18 let, ki so jih sprejeli v bolnišnico zaradi podhranjenosti.
Medtem ko so dekleta telovadila na sobnih kolesih in simulirala vožnjo kolesa navkreber, vse dokler se niso utrudile, so s posebnimi napravami merili delovanje njihovega srca in delovanje metabolizma.
Pri tretjini deklet - med njimi so bile tudi takšne, ki so se dnevno ukvarjale s športom - so opazili, da imajo zmerno do močno oslabljeno srce.
Riggsova je opazila, da dekleta z najslabšim srcem niso nujno tudi najbolj suha. "To so dekleta, ki so v najkrajšem času izgubila največ telesne mase," je povedala Riggsova.
Hujšanje nevarno tudi za imunski sistem
Pri hujšanju se imunski sistem odziva kot pri izjemno hudem stresu. Med hujšanjem začne organizem zaradi pomanjkanja krvnega sladkorja izdelovati stresne hormone, ki v maščobnih celicah povzročijo razgraditev maščob.
Razgrajene maščobe nato po krvi potujejo v jetra, kjer se predelajo v krvni sladkor. Stresni hormoni so torej tisti, ki so zaslužni, da shujšamo. Na žalost pa so stresni hormoni tudi zelo močni zaviralci imunskega sistema.
Druga nevarnost hujšanja za imunski sistem je v tem, da imunske celice s hrano ne dobijo vseh snovi, ki jih potrebujejo za učinkovito delovanje. Zato je zelo škodljivo hujšanje z enolično prehrano.
Zato moramo zelo paziti na svoje zdravje: pogosteje moramo obiskovati zobozdravnika, si bolj skrbno oskrbovati rane, prehladna obolenja moramo preležati v postelji. Prve mesece po končanem hujšanju smo zelo občutljivi za nastanek hudih, celo smrtno nevarnih okužb, zato se je dobro izogibati vsemu, kar nam lahko dodatno oslabi imunski sistem: stresu, težkim duševnim obremenitvam, hudim telesnim naporom, hudemu mrazu, ...
Diete zmanjšujejo tudi vozniške sposobnosti
Stroge diete lahko občutno zmanjšajo nivo koncentracije in hitrost reakcij med vožnjo z avtomobilom. Nekatere diete namreč povzročijo zmanjšanje količine sladkorja v krvi, telo dehidrira, kar pa izzove utrujenost in zmanjša vidne sposobnosti voznika.
Zdravniki zato priporočajo, da v takih primerih vozniki med vožnjo uživajo hrano, bogato z vitamini, veliko tekočine in tablete glukoze, ki aktivirajo možganske celice.
Nekatere diete lahko povzročijo nastanek žolčnih kamnov
Za razvoj žolčnih kamnov so posebej nevarne shujševalne kure brez maščob. Zato mora shujševalna dieta vsebovati vsaj malo maščob, ker se bomo le tako izognili možnosti za nastanek žolčnih kamnov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.