
Pri netopirjih so našli sarsu podoben virus, kar kaže, da je morda ta nočna ptica kriva za izbruh epidemije sarsa konec leta 2002 na Kitajskem.
Kot so ugotovili v raziskavi, je zelo verjeten prenašalec virusa netopir podkovnjak. Virus se sicer z netopirja direktno ne prenaša na človeka, temveč prej okuži druge živali, kot so cibetovke, jazbeci in rakuni, pišejo v reviji Science.
Povezava s cibetovkami

Epidemija, ki je izbruhnila konec leta 2002, se je domnevno razširila iz restavracij in mesarij s cibetovkami na jugu Kitajske. Potem ko je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) izbruh bolezni povezala s cibetovkami, so kitajske oblasti naročile poboj okoli 10.000 cibetovk ter drugih živali, za katere so sumili, da prenašajo sars.
Že nekaj časa so znanstveniki domnevali, da cibetovke ne predstavljajo originalnega vira sarsa. Po eni od teorij naj bi bil izvor pri ptičih, po teoriji, ki jo je v začetku meseca postavil eden od raziskovalcev iz Hongkonga, pa pri netopirji. Pri slednjih so našli virus, ki je tesno povezan z virusom, ki povzroča bolezen pri človeku. Mednarodna skupina znanstvenikov iz Kitajske, Avstralije in ZDA je šla še dlje – sarsu podoben virus je identificirala pri treh vrstah netopirjev.
Virus se ne prenaša direktno na človeka
Virus, ki so ga našli pri netopirju, je zelo podoben virusu sarsa, vendar se ne more neposredno prenesti na človeka. Kako se pri cibetovkah tako spremeni, da je prenos na človeka mogoč, znanstveniki še ne vedo pojasniti.

770 smrtnih žrtev
Epidemija sarsa (sindroma akutnega oteženega dihanja), z žariščem na jugu Kitajske, je leta povzročila 770 smrtnih žrtev in več milijard dolarjev ekonomske škode. Dokler medicinskim službam epidemije ni uspelo zajeziti, se je zdelo, da je izbruhnila globalna humanitarna katastrofa.