Generacija komarjev dozori ob ugodnih pogojih, to je pri temperaturi vode od 25 do 30 stopinj Celzija, v štirih do petih dneh. Neprijetnim krvosesom so se v Istri zoperstavili z zapraševanjem. O uspešnosti uničevanja je Nediljko Landeka, vodja oddelka za deratizacijo, dezinsekcijo in dezinfekcijo istrskega zavoda za zdravstvo za 24 ur radijske novice dejal, da ekipe zavoda čez dan še vedno intenzivno pregledujejo območja, kjer bi lahko bile ličinke komarjev, v večernih in jutranjih urah pa uničujejo odrasle komarje, tako da populacija komarjev upada.
Na Hrvaškem je "registriranih" 75 vrst komarjev. V Istri so jih doslej identificirali 14 vrst. Kri najpogosteje pije urbani culex pipiens, ki živi v naseljih, razmnožuje pa se v umazanih vodah in škafih. Malarijske anofelese so opazili v severni Istri in v Banjolah, vendar brez nevarnega povzročitelja malarijske mrzlice, ki ga je pred 100 leti v znanstvenem laboratoriju na Brionih izkoreninil Nobelovec Robert Koch.
Kri pijejo samo samice, na ljudeh pa jih privlači značilen vonj potu, infrardeče žarčenje in ogljikov dioksid, ki ga izdihuje žrtev. Samci so vegetarijanci, hranijo se z rastlinskim nektarjem in niso tako agresivni. S karakterističnim brenčanjem vabi samičko na parjenje, po tem dejanju pa od izčrpanosti pogine.