Kot je sporočila tajska ministrica za zdravje Sudarat Keyurapan, so sum bolezni potrdili pri dveh otrocih, šestletnem in sedemletnem dečku iz provinc Kanchanburi in Suphan Buri zahodno od prestolnice Bangkok. Doslej so v zvezi s ptičjo gripo testirali šest ljudi, zaradi pljučnice pa je že umrl neki 56-letni klavec perutnine.
Tajska je tudi priznala, da so testi, ki so jih v zadnjem času opravili na perutnini v 16 tajskih provincah, potrdili prisotnost virusa ptičje gripe v eni izmed provinc, in zato ustavila izvoz piščancev.
Bangkok je doslej zatrjeval, da je perutnina na Tajskem zbolela za kolero, ki pa se ne prenaša z živali na ljudi tako kot ptičja gripa, ki se je v zadnjem času pojavila v več azijskih državah. Na Tajskem je sicer od novembra poginilo kakih šest milijonov piščancev.
Ministrica Sudarat je pojasnila, da sta dečka na zdravljenju v bolnišnici v Bangkoku, da je njuno zdravstveno stanje stabilno in da so jima tajske oblasti odredile desetdnevno karanteno.
V četrtek so objavili, da so potrdili primer ptičje gripe pri nekem dečku, a je premier Taksin Šinavatra zatrdil, da bo potrebno še nekaj dni, preden bodo laboratorijski testi potrdili ali ovrgli sum bolezni. Ministrica Sudarat je danes zanikala govorice, da je tajska vlada skušala prikriti primer ptičje gripe pri sedemletnem dečku, da bi zaščitila izvoz piščancev.
Tajska vlada je minule dni vztrajno zanikala trditve kmetov, da se je ptičja gripa razširila na Tajsko, čeprav je v minulih tednih umrlo na tisoče obolelih piščancev. Več politikov je pozvalo vlado, naj spregovori o dečkovi bolezni in naj ne sledi primeru Kitajske, ki je sprva skušala prikriti obseg epidemije sindroma akutnega oteženega dihanja (sars).
"Jaz lahko jem piščance. Vsi lahko jeste piščance. Ne jejte pa bolnih piščancev," je danes pred kamerami pred polno mizo piščančjih jedi zagotavljal tajski premier. S to potezo je skušal državo, ki jo uvrščajo med pet največjih izvoznic perutnine na svetu, zaščititi pred gospodarsko krizo, vendar ni dosegel veliko. Za prepoved uvoza se je namreč poleg Evropske unije, ki iz Tajske letno uvozi približno 128 tisoč ton perutnine, odločila tudi največja uvoznica - Japonska. Bolj ali manj prazne so v zadnjih dneh tudi domače tržnice.
"Odkar je na dan prišla novica o gripi, zelo slabo prodajamo," je povedal eden izmed prodajalcev, stara branjevka pa pove, da ko so ljudje izvedeli, da piščanci umirajo, so jih prenehali jesti. "Malo prodam, zelo malo," potarna.
Ptičja gripa se še naprej širi tudi v Vietnamu. Kot je danes v vietnamski prestolnici Hanoi povedal predstavnik Organizacije ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) Anton Rychener, so omenjeno bolezen zabeležili že v 25 od 64 provinc.

Na jugu države se hitrost širjenja bolezni sicer že zmanjšuje, saj so že vidni učinki zdravljenja. V Vietnamu je zaradi ptičje gripe v zadnjem času umrlo pet ljudi, zaradi virusa H5N1 pa je poginilo več kot milijon kokoši.
Medtem pa je Organizacija OZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) potrdila, da se je ptičja gripa razširila tudi v Kambodžo. Tamkajšnja vlada se na potrditev uradno še ni odzvala.
Na tisoče piščancev, gosi in rac so pobili. Virus ptičje gripe, ki se sicer le stežka prenaša z živali na človeka, opozarjajo strokovnjaki, lahko mutira. V kombinaciji z virusom človeške gripe lahko prevzame značilnosti obeh bolezni: hitrost prenosa in smrtonosnost. V Sloveniji je zaskrbljenost odveč, poudarjajo pristojni: perutnine iz vzhodne Azije namreč ne uvažamo.