FIT 24UR

Na Filipinih prvi žrtvi SARS

Peking, 25. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Na Filipinih, od koder doslej niso poročali o nevarnosti okužbe z akutnim sindromom oteženega dihanja (SARS), je smrtonosna bolezen zahtevala prvi smrtni žrtvi. S Kitajske poročajo o petih novih smrtnih primerih in 180 okužbah, o dveh umrlih pa poročajo iz Kanade.

V Hongkongu umrlo še šest oseb, na novo obolelih pa je 22. Skupaj je zaradi virusa SARS samo v Hongkongu tako umrlo že 115 oseb, 1510 pa je obolelih. Iz kitajske prestolnice pa danes poročajo o novem drastičnem povečanju števila obolelih za SARS, saj naj bi samo v enem dnevu zabeležili 180 novih okužb. Atipična pljučnica je zahtevala tudi pet novih smrtnih žrtev, tako da je skupno število smrti zaradi SARS na Kitajskem naraslo na 115, samo v Pekingu pa na 42. Medtem so visoki predstavniki držav Jugovzhodne Azije ter Kitajske, Hongkonga in Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) danes v Maleziji začeli pogovore o možnostih ustavitve širjenja SARS.

Poroka v času epidemije
Poroka v času epidemije FOTO: Reuters

Današnji sestanek v Kuala Lumpurju je prvi v vrsti sestankov azijskih vlad, katerih države je nevarni virus, ki je po vsem svetu zahteval že več kot 260 smrtnih žrtev, najbolj prizadel. Predstavniki vlad bodo s potekom pogovorov seznanili tudi zdravstvene ministre svojih držav, ki se bodo v malezijski prestolnici sešli v soboto. Za torek pa je napovedano vrhunsko srečanje voditeljev držav Jugovzhodne Azije in visokih predstavnikov ostalih držav, prizadetih z virusom SARS, v tajskem Bangkoku.

"4000 ljudem, ki so prišli v tesen stik z osebami, okuženimi z virusom SARS, smo naročili, naj ostanejo doma v izolaciji," pa je na današnji novinarski konferenci sporočil namestnik generalnega direktorja zdravstvenega urada v Pekingu Guo Jiyong. Za koga natančno gre ter kako dolgo naj bi izolacija trajala, Jiyong ni povedal, je pa dodal, da pekinške oblasti razmišljajo, da bi šestim bolnišnicam, namenjenim izključno zdravljenju obolelih s SARS, dodali še nekaj novih.

Namestnik kitajskega premiera Wu Yi pa je v svojem današnjem govoru pred parlamentom v Pekingu sporočil, da bo Kitajska za izgradnjo vsedržavne zdravstvene mreže namenjene boju proti SARS in drugimi nevarnimi boleznimi namenila 420 milijonov ameriških dolarjev, nadaljnjih 240 milijonov dolarjev pa bo porabila za plačilo nujnih zdravstvenih uslug za tiste obolele s SARS, ki si zdravljenja sami ne morejo privoščiti.

V Pekingu so sicer pred dvema dnevoma razglasili dodatne ukrepe v boju proti SARS. Vse osebe, ki so okužene ali so bile v tesnem stiku z okuženimi osebami, lahko poslej prisilno izolirajo, izolacija pa velja tudi za zgradbe, prostore in izdelke.

Pekinške oblasti so v okviru prizadevanj za ustavitev širjenja SARS sicer danes zaprle že drugo bolnišnico. Obiskovalcem so zaradi nevarnosti okužbe prepovedali vstop v bolnišnico Ditan, namenjeno zdravljenju nalezljivih bolezni, medtem ko so zdravstveni delavci stavbo še lahko zapustili.

V Vietnamu epidemija pod nadzorom

V Vietnamu v zadnjih desetih dnevih niso zabeležili nobenega novega primera SARS, zato Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) ocenjuje, da je v tej državi epidemija pod nadzorom, je danes sporočila tiskovna predstavnica WHO Christine McNab. Po besedah McNabove pa nevarnost novih okužb z virusom SARS v Vietnamu še vedno obstaja. "Potrebujemo 20 dni brez novih okužb, da bomo res prepričani, da je Vietnam epidemijo premagal," je pojasnila McNabova. Vietnamski predstavnik pri WHO Pacale Brudon pa je medtem dejal, da v Vietnamu novih okužb ne beležijo že od 8. aprila, zato naj bi WHO že v ponedeljek, če do takrat ne bo novih okužb, objavila, da je Vietnam prva država, ki se je rešila smrtonosnega virusa.

V WHO vse manj optimizma

Predstavniki WHO pa se še niso odrekli upanju, da je moč SARS popolnoma iztrebiti. "Po drugi strani pa to upanje seveda z vsakim dnem in vsakim novim primerom izginja," je danes povedal nemški član preiskovalne skupine WHO, frankfurtski virolog Wolfgang Preiser. Poleg Pekinga je po njegovih besedah zaskrbljujoče predvsem stanje v revnejših kitajskih provincah, saj niso prepričani v ustreznost tamkajšnjih ukrepov, zato se bojijo najhujšega - nadaljnjega hitrega širjenja SARS.

WHO bo v naslednjih tednih verjetno zmanjšala omejitve za potovanja na nekatera območja, najbolj prizadeta s SARS, saj naj bi se svet s tem smrtonosnim virusom že učil živeti. Kot danes poroča britanski časnik Financial Times, sklicujoč se na izjave strokovnjaka WHO Marka Salterja, naj bi imeli od novih, manj strogih ukrepov koristi najprej Vietnam, Hongkong in Kanada, medtem ko naj bi bila Kitajska med zadnjimi.