FIT 24UR

Multipla skleroza

Ljubljana, 16. 03. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V začetku marca je na Dunaju potekal mednarodni simpozij o multipli sklerozi. Gre za bolezen centralnega živčnega sistema, za katero pa žal še danes ne poznamo točnega vzroka. Bolezen lahko uspešno omilijo zdravila, eno takih je zdravilo betaferon.

image (28)
image (28) FOTO: 24ur.com

Betaferon je v zadnjih letih tako v svetu kot pri nas pokazal odlične rezultate.

Pri multipli sklerozi gre za poškodbo snovi mielin. To je zaščitna ovojnica živčnega vlakna v možganih in hrbtenjači. Do poškodbe mielina pride zaradi nepravilnega delovanja obrambnega sistema in takrat živčne celice ne prenašajo več informacij med možgani in ostalimi deli telesa.

V svetu za multiplo sklerozo oboleva več kot milijon oseb, pri nas več kot 2.500. Najpogosteje obolevajo mlade odrasle osebe, med 20-im in 40-im letom starosti, lahko tudi otroci, vendar je to bolj redko. Bolezen ni dedna in ni nalezljiva, zanimiv pa je podatek, da za njo več obolevajo ženske.

Tveganja, da nekega dne zbolimo za multiplo sklerozo, ne moremo izračunati. Prav zato so vedno bolj koristne številne preiskave, s katerimi se nevrologi približujejo možnosti, da bodo lahko na primer predvideli, kdo lahko zboli. Z magnetno resonanco lahko denimo nevrologi že dovolj natančno vidijo žarišče bolezni.

Pogosti znaki bolezni so nihanja med poslabšanji in izboljšanji. Lahko je prizadet vid, lahko pride do ohromelosti, a še vedno ni nujno da gre za multiplo sklerozo. Multipla skleroza lahko povzroči okvare na spodnjih in zgornjih okončinah, utrudljivost, dvojni vid, okvare sluha in govora, nehotene trzljaje, motnje požiranja, težave pri zadrževanju urina in blata ter mišično oslabelost okončin, ki lahko povzročijo trajno invalidnost.

Zdravila, ki bi ozdravil to nepredvidljivo bolezen, ni. Se je pa kot uspešen izkazal betaferon, ki smo ga pri nas registrirali leta 95.

Več kot 500 nevrologov je na Dunaju predstavilo izkušnje učinka zdravila betaferon in nove možnosti zdravljenja multiple skleroze.

Raziskave kažejo, da je betaferon učinkovit pri zaviranju bolezni, tudi poslabšanja bolezni so bila po terapiji s tem zdravilom manjša.

Pri doslej najdaljši, 12 letni raziskavi, ki so jo opravili v Kanadi pri 31-ih bolnikih, so se zmanjšali tudi gripi podobni simptomi, ki so pri jemanju betaferona pogosti. V 12-ih letih je bilo teh pojavov za 60 odstotkov manj. Tudi reakcije na vbodnem mestu, zdravilo se namreč vbrizga pod kožo, so danes zanemarljive.

Multipla skleroza je dolgotrajna bolezen in traja vse življenje. V Združenju Multiple skleroze Slovenije se zato s različnimi aktivnostmi trudijo bolnikom omogočiti normalen vsakdan in stik z okoljem. Tako lahko te osebe ostajajo dalj časa samostojne in življenjsko aktivne. Število oseb z multiplo sklerozo namreč narašča. A vzrok tega ni v večji pojavnosti te bolezni, temveč v sodobnejših načinih postavljanja diagnoze multiple skleroze.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10