FIT 24UR

Mladi bolj zdravi?

Ljubljana, 15. 01. 2007 14.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Mednarodna raziskava je pokazala, da kadi manj otrok in jih zajtrkuje več kot leta 2002.

Minister za zdravje Andrej Bručan je na današnji predstavitvi slovenskih rezultatov mednarodne raziskave o vedenju v šolskem obdobju, povezanem z zdravjem, opozoril na pozitivne premike v primerjavi z letom 2002. V Sloveniji se je zmanjšal odstotek otrok in mladostnikov, ki so že kdaj v življenju kadili tobak, in tudi odstotek tistih, ki kadijo vsak dan. Manj je tudi tistih, ki pijejo alkohol. Več pa je tistih, ki redno zajtrkujejo, je dejal.

V Sloveniji se je zmanjšal odstotek otrok in mladostnikov, ki so že kdaj v življenju kadili tobak, in tudi odstotek tistih, ki kadijo vsak dan, poudarja minister Bručan.
V Sloveniji se je zmanjšal odstotek otrok in mladostnikov, ki so že kdaj v življenju kadili tobak, in tudi odstotek tistih, ki kadijo vsak dan, poudarja minister Bručan. FOTO: POP TV

Na rezultate mednarodne raziskave Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju (Health Behaviour in School-Aged Children - HBSC) bo sicer treba počakati še kakšno leto, Slovenija pa je ena prvih držav, ki je že uspela pripraviti nacionalni prikaz podatkov, je povedal Bručan. V izvedbo raziskave, ki jo podpira in financira ministrstvo za zdravje, je bila Slovenija za letom 2002 leta 2006 vključena drugič. Raziskavo so izvedli strokovnjaki Inštituta za varovanje zdravja (IVZ).

Skoraj devet desetin otrok in mladostnikov je na splošno zadovoljnih s svojim življenjem. Prav tako devet desetin dečkov in le nekaj odstotkov manj deklet meni, da je njihovo zdravje odlično ali dobro. Od leta 2002 se je pomembno zmanjšalo število tistih, ki poročajo o psihosomatskih simptomih, kot so npr. glavoboli, bolečine v želodcu ali nespečnost, je dejal minister.

Manjši odstotek mladih kadilcev

Po njegovih besedah se je v primerjavi z letom 2002 zmanjšal odstotek otrok in mladostnikov, ki so že kdaj v življenju kadili tobak, in tudi odstotek tistih, ki kadijo vsak dan. Odstotek dnevnih kadilcev se je npr. pri 15-letnikih znižal s 23 odstotkov na 13 odstotkov. Podobno se je zmanjšal odstotek otrok in mladostnikov, ki pijejo alkoholne pijače vsak teden ali pogosteje, razen pri 13 let starih dekletih, kjer je odstotek višji v primerjavi z letom 2002.

Otroci in mladostniki bolj pogosto uživajo sadje in manj pogosto sladkarije in različne sladkane pijače, je dejal Bručan
Otroci in mladostniki bolj pogosto uživajo sadje in manj pogosto sladkarije in različne sladkane pijače, je dejal Bručan FOTO: Dare Čekeliš

Odstotki tistih, ki zajtrkujejo redno vsak dan, so v primerjavi z letom 2002 višji pri vseh starostnih kategorijah. Otroci in mladostniki bolj pogosto uživajo sadje in manj pogosto sladkarije in različne sladkane pijače kot pred štirimi leti, je še dejal Bručan.

Gledanje televizije se je zmanjšalo

Nacionalna koordinatorka študije HBSC za Slovenijo Helena Jeriček z IVZ je povedala, da večina oz. 86 odstotkov otrok in mladostnikov gleda televizijo med tednom več kot pol ure na dan, ob koncu tedna pa je ta odstotek še nekoliko višji. Kar 17 odstotkov otrok in mladostnikov pa gleda televizijo štiri ure in več, in sicer fantje v večji meri kot dekleta. V primerjavi z letom 2002 se je gledanje televizije med tednom zmanjšalo, drastično pa se je povečala uporaba računalnika med tednom, še posebej pri dekletih.

Po besedah Jeričkove je zaskrbljujoče, da so otroci in mladostniki manj telesno dejavni. Od leta 2002 se je povečalo nasilje med otroki in mladostniki, in sicer predvsem med 11- in 13-letniki. Mlade pa so tudi spraševali, kako se pogovarjajo s svojimi starši o stvareh, ki jih resnično zanimajo. 90 odstotkov anketiranih z lahkoto komunicira z materjo, 77 odstotkov pa z očetom.

Predstojnica Centra za promocijo zdravja na IVZ Mojca Gabrijelčič Blenkuš pa je povedala, da so odstotki tistih, ki zajtrkujejo vsak dan, v letu 2006 višji v vseh starostnih kategorijah v primerjavi z letom 2002. Tako redno zajtrkuje med tednom v povprečju 44 odstotkov fantov in 41 odstotkov deklet.

Telesna teža mladih

Glede telesne teže je približno 57 odstotkov fantov in približno 43 odstotkov deklet menilo, da imajo ravno pravšnje telo, za malo pretežke ali predebele se je ocenilo 29 odstotkov fantov in 47 odstotkov deklet. V primerjavi z letom 2002 se je zmanjšal delež deklet, ki menijo, da je njihova telesna teža previsoka, kar kaže na nekoliko zmanjšano obremenjenost deklet z vprašanji telesne teže. Na to kaže tudi podatek, da so bila dekleta, vključena v raziskavo leta 2002, pogosteje na dieti kot dekleta, ki so bila vključena v raziskavo leta 2006, je povedala Gabrijelčič Blenkuševa.

Raziskava HBSC je bila prvič izvedena leta 1982 v treh državah, danes pa je vanjo vključenih že 41 držav evropske regije in Severne Amerike. Raziskava se pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije izvaja na štiri leta, in sicer na reprezentativnem vzorcu učencev in dijakov, starih 11, 13 in 15 let.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.