FIT 24UR

Majhna verjetnost pljučnice v Sloveniji

Ljubljana, 24. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Verjetnost, da bi se virus akutnega sindroma oteženega dihanja razširil v Slovenijo je zelo majhna. Na brniškem letališču zaradi smrtonosnega virusa ni posebnih ukrepov, za potnike so pripravili le letake z informacijami o bolezni.

Na inštitutu za varovanje zdravja so prepričani, da razloga za skrb ni, ker na brniškem letališču ne pristajajo letala iz Jugovzhodne Azije
Na inštitutu za varovanje zdravja so prepričani, da razloga za skrb ni, ker na brniškem letališču ne pristajajo letala iz Jugovzhodne Azije FOTO: POP TV

Na letališčih po svetu so zaradi atipične pljučnice poostrili nadzor pri pregledu potnikov, v Hongkongu na primer potnikom merijo telesno temperaturo. Virus se sicer širi po vsem svetu, vendar gre pri obolelih v Evropi za bolnike, ki so se okužili na ogroženih območjih, torej na Kitajskem ali v Hongkongu, Singapuru ali Hanoju ter v Torontu. Slovenski državljani bi se lahko okužili le na ogroženih območjih.

Bolnik, ki bi zbolel za SARS, bi se tako v Sloveniji lahko pojavil, vendar so slovenski zdravniki dobro seznanjeni s problemom SARS. Bolnika, ki bi zbolel za akutnim sindromom oteženega dihanja, bi čim prej izolirali, saj bi na ta način preprečili širjenje okužbe. Poleg tega bi poiskali ljudi, ki so v tesnem stiku z obolelim, pri katerih pa se zaenkrat ne bi izvajali posebni ukrepi, saj se karantena za te ljudi ne priporoča. Ljudi, ki bi bili v tesnem stiku z obolelimi, bi le opozorili, da bolj pozorno spremljajo pojav bolezenskih znakov.

Na Brniku poseben program za obolelega potnika

List papirja z najnujnejšimi informacijami o atipični pljučnici, ki so ga natisnili na inštitutu za varovanje zdravja, je potnikom na voljo v mednarodnem prostoru letališča.

Na ljubljanskem letališču imajo natančen program za primer obolelega potnika s SARS, ki so ga izdelali na inštitutu za varovanje zdravja. Kot je pojasnil Dušan Sofrič iz službe za varnost in zaščito na Letališču Ljubljana, bi v primeru suma, da je na nekem letu bolnik s SARS, posadka o tem nemudoma obvestila kontrolo letenja. Slednja pa bi nato obvestila vse pristojne institucije. Ob pristanku bi letalo osamili. V primeru, da bi zdravniška ekipa potrdila sum obolenja s SARS, bi obolelega potnika odpeljali na zdravljenje, njegovim sopotnikom pa svetovali preventivne ukrepe.

Na Brniku zdravniško pomoč nudijo 24 ur na dan, zdravniki pa so na simptome SARS pozorni. Na Inštitutu so prepričani da razloga za skrb ni, ker na brniškem letališču ne pristajajo letala iz Jugovzhodne Azije.

Odsvetujejo potovanja v ogrožene države

Potnikom, ki nameravajo potovati na Kitajsko, v Hongkong, Singapur, Hanoi ali v Toronto, na inštitutu za varovanje zdravja svetujejo, da potovanja, ki niso nujna, odložijo. Če potovanj v te predele sveta ne morejo odložiti, svetujejo, da si pogosto umivajo roke s toplo vodo in milom in jih razkužujejo z alkoholnimi razkužili. Če je mogoče, naj se izogibajo prostorov oziroma krajev, kjer je veliko ljudi. V času bivanja na ogroženih območjih in po vrnitvi domov pa naj ob pojavu vročine nad 38 stopinj Celzija, kašlju in težavah z dihanjem nemudoma poiščejo zdravniško pomoč. Prav tako pa poudarjajo, da ni nobenih ovir za potovanje po Evropi ali v predele sveta, kjer se SARS lokalno ne širi.