Zdravilna rastlina kurkuma (Curcuma Longa), ki jo v Indiji kot začimbo uporabljajo več tisočletij, se je pri poskusih na živalih, dobro obnesla kot zdravilo. Kot so ugotovili strokovnjaki iz Amerike in Kanade, naj bi kurkuma zdravila težko bolezen pljuč, cistično fibrozo oziroma mukoviscidozo, piše časopis Science.
Mukoviscidoza je dedna bolezen, ki prizadene enega novorojenčka na 3000 rojstev. Prizadene organe prebavnega trakta in pljuča. Zdravljenje je zaenkrat simptomatsko, možnosti genetskega zdravljenja pa še raziskujejo. Pri poskusih na živalih je Marie Egan iz univerze Yale v New Havenu uspelo gensko mutacijo izboljšati z začimbo kurkumo v količini, ki bi bila še sprejemljiva za človeka.
Začimba iz skupine ingverjevih začimb, naj bi po dosedanjih raziskavah pomagala pri zdravljenju bolezni jeter (ki so posledica pitja alkohola), pri zdravljenju črevesnega raka in Alzheimerjeve bolezni. Rumena začimba, ki v južni Aziji že več tisočletij velja kot "snov za čiščenje organizma" pa naj bi pomagala tudi pri zdravljenju ran, vbodov in odrgnin.