Osnovni cilj konvencije je zmanjšati število ljudi, ki umrejo za posledicami kajenja. Leta 2002 je zaradi bolezni, povezanih s kajenjem umrlo 4,9 milijona oseb.
Konvencijo o boju proti kajenju, ki je prvi tovrstni dokument, je doslej podpisalo 168 držav, dokument pa je ratificiralo 57 podpisnic. Slovenija je konvencijo sicer podpisala septembra leta 2003, vendar do ratifikacije kljub pozivom zdravniške zbornice še ni prišlo.
Ostreje nad oglaševalce tobaka
Konvencija med drugim prepoveduje ali zaostruje pogoje za oglaševanje tobaka, vsebuje izrazitejša opozorila o nevarnostih kajenja za zdravje, prav tako pa nadzoruje uporabo izrazov, kot je "nizka vsebnost katrana" na zavojčkih cigaret.
Navaja tudi ostrejše mednarodne ukrepe proti pasivnemu kajenju in tihotapljenju cigaret ter se zavzema za odgovornost proizvajalcev cigaret. Dokument si še posebej prizadeva za ustavitev agresivnih metod oglaševanja, namenjenih mladoletnikom.
Kot že omenjeno, je zdravniška zbornica junija lani pozvala vlado, naj ratificira konvencijo, saj bo to, kot so prepričan, pripomoglo k dolgoročnemu izboljšanju zdravja v Sloveniji. Zbornica je ob tem državo tudi pozvala k razširitvi ukrepov za obvladovanje uporabe tobaka; po njihovem mnenju bi morali v celoti prepovedati kakršno koli oglaševanje tobaka, kajenje v javnih prostorih ter preprečiti, da bi otroci in mladostniki začeli kaditi.