Na Onkološkem inštitutu poteka predaja sedmih operacijskih miz iz skupnega razpisa, ki ga je ministrstvu po več zapletih in letih čakanja uspelo zaključiti 4. avgusta, ko je podpisalo pogodbo za dobavo skupno 18 operacijskih miz za pet bolnišnic s podjetjem Soča Oprema. Minister za zdravje Andrej Bručan je poudaril, da ta predaja pomeni tudi začetek dokončnega preseljevanja inštituta in izboljšanja pogojev bivanja pacientov, ki so sedaj v neprimerni stavbi A.
Operacijske mize same po sebi še ne pomenijo preselitve, so pa eden od pogojev, da se paciente končno lahko preseli. Potrebno bo še speljati razpis za lizing opreme za inštitut. Ponudbe za ta razpis so bile odprte sredi septembra, postopek teče in razpisna komisija, ki šteje kar 17 članov, pregleduje ponudbe in ugotavlja njihovo pravilnost.
Kdaj bo razpis zaključen, je po besedah Bručana odvisno od pravilnosti ponudb, če pa zapletov ne bi bilo, minister pričakuje, da bo razpis mogoče zaključiti proti koncu novembra. V primeru pa, da bi se kljub nepravilnosti kake ponudbe tudi ta razpis zapletal, minister napoveduje, da bo uporabil tudi sredstva, ki mu jih daje spremenjen zakon o javnih naročilih.
Generalni direktor Onkološkega inštituta Zvonimir Rudolf je ob tem ocenil, da bi se lahko v nove prostore vselili v začetku prihodnjega leta. Napovedal je, da bodo naredili vse, da bi uspeli čim prej lahko začeli preseljevati posamezne dejavnosti v novo stavbo. Manjka jim še "majhna oprema", to so delovni pulti, opreme ambulant in drugih delovnih prostorov ter oddelkov, razen bolniških postelj, ki so že na inštitutu.
Rudolf je napovedal, da bodo skušali posamezne dejavnosti v novih prostorih zagnati, četudi bi ta zadnji razpis za lizing opreme zataknil. Prepričan pa je, da razpis lahko uspe vsaj delno, torej v posameznih sklopih, poleg tega pa se bodo skušali tudi s posameznimi dobavitelji dogovoriti, da bi posamezno opremo dobavili takoj, ko bo možno in da bodo vsaj posamezne službe lahko čim prej začele z delom v novem bloku.
Glavna želja Rudolfa je predvsem, da bi čim prej začeli z operativno dejavnostjo v novem bloku. To bo pomenilo tudi precejšen prihranek, saj so letni stroški za gostovanje v operacijskih dvoranah v Kliničnem centru samo v lanskem letu znašali okoli 140 milijonov tolarjev, je pojasnil generalni direktor Onkološkega inštituta.
Kirurg onkolog na Onkološkem inštitutu Marko Hočevar je pojasnil, da dnevno opravijo v povprečju okoli 25 operacij. Razlike z novimi operacijskimi dvoranami bodo tako za onkološke bolnike in tudi osebje številne.
"Čakati praznega želodca do poznega popoldneva, ali boš operiran ali ne, ni prijetno, ob tem da imaš že dovolj skrbi zaradi diagnoze," pravi Hočevar. Tudi za osebje ni prijetno vsak dan podaljševati do 17. ali 18. ure. Vleče se slaba volja, motivacija izpred treh let in pol počasi mineva, je še naštel Hočevar.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.