
Informacije o kloniranju 30-ih človeških zarodkov (za katere so porabili 242 jajčnih celic) je, sklicujoč se na skupino znanstvenikov okoli veterinarja Hwang Woo Suka z nacionalne univerze v Seulu, sporočila južnokorejska tiskovna agencija Yonhap. Znanstveniki so predhodno dobili soglasje tako od etičnega odbora kot tudi od 16-ih žensk darovalk.
Znanstveniki so jedro telesne celice prenesli v jajčno celico brez jedra te iste darovalke. Iz tega so razvili zarodek, ki so mu na zgodnji stopnji razvoja odvzeli izvorne celice. Te se lahko razvijejo v vse vrste celic telesa. S to metodo t.i. terapevtskega kloniranja si obetajo, da bodo pridobili izvorne celice za zdravljenje hudo bolnih ljudi, z npr. diabetesom, Parkinsonovo oz. Alzheimerjevo boleznijo. Po besedah Hwanga jim je tudi prvič uspelo, da so se izvorne celice razvile v živčne celice.
Poskusi, da bi klonirali človeški zarodek, pri čemer bi pridobili izvorne celice, ki bi bile genetsko identične z bolnikom, ki jih potrebuje, doslej niso bili uspešni.
Rezultati poskusa bodo objavljeni v petkovi izdaji znanstvene revije Science. Hwang je sedaj v Seattlu v ZDA, kjer naj bi v petek predstavil svoj poskus. Južnokorejski znanstvenik je sicer leta 1999 prvič kloniral tele, pravi pa, da bi bili poskusi klonirati človeka norost. "Nikoli ne bomo poskusili narediti kloniranega človeka. Že med kloniranjem živali smo imeli veliko težav in deformacijskih tveganj, predvsem notranjih organov," pravi Hwang.