Britanska raziskovalna skupina z univerze St. Helen’s v Liverpoolu pravi, da lahko po mesecu rojstva sklepamo, katera skupina ljudi je bolj nagnjena k samomoru. Kot trdijo, so najbolj nevarni oziroma neugodni meseci rojstva april, maj in junij. Verjetnost, da bo nekdo, ki je rojen v pomladnih mesecih storil samomor, je v povprečju kar za 17 odstotkov višja kot pri tistih, ki so na svet privekali pozimi oziroma jeseni. Enako velja za nagnjenost k depresiji in alkoholizmu.
Raziskovalci so analizirali podatke o samomorih in umorih, ki so se zgodili v Angliji med leti 1979 in 2001. Na podlagi 26.916 primerov so raziskovalci dobili zelo jasno sliko. Pri ženskah, ki so se rodile v spomladanski mesecih, je bila nagnjenost k samomoru za 30 odstotkov višja kot pri ženskah rojenih v jesenskih mesecih. Pri moških pa je bilo tveganje za 14 odstotkov višje.
Študija je potrdila predvidevanja, da je samomor povezan z letnimi časi. Kot razlagajo strokovnjaki, je fetus zelo občutljiv na spremembe. "Povišana telesna temperatura matere ali infekcija vplivata na razvoj možganskih celic. Ljudje so jeseni in pozimi bolj izpostavljeni boleznim in infekcijam, kar vpliva na otroka, ki se bo rodil spomladi," razlagajo. Leta 1998 pa so švedski strokovnjaki ugotovili, da tudi zapleti pri rojstvu povečajo nagnjenost k samomoru.
Seveda na duševno stanje posameznika ne vpliva samo mesec rojstva. K zelo pomembnim dejavnikom, ki povečajo nagnjenost k samomoru, spadajo tudi izkušnje iz otroštva (nasilje v družini, zlorabe, ločitev staršev ipd.). Zanimivo pa je, da se dvojčki, kljub temu, da so ponavadi rojeni prezgodaj, redkokdaj odločijo za samomor. "Dvojčki se med sabo podpirajo in tolažijo. Stojijo si ob strani in drug drugemu pomagajo reševati težave. Za razliko od njih so edinci zelo osamljeni, zato ni presenetljivo, da je ravno v tej skupini veliko samomorov," še dodajo raziskovalci.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.