
Številne afriške ženske si želijo nekoliko svetlejšo polt, saj jim ženske revije pogosto sugerirajo, da bodo zaradi tega videti privlačnejše. Čudeže si obetajo od krem, ki so jim proizvajalci nadeli najrazličnejša komercialna imena, kot denimo 'Fair and lovely', 'Lady Diana' ali pa 'Fairever'. Ker pa so tovrstne kreme zelo agresivne, mnoge ženske trpijo zaradi izpuščajev in alergij.
Nekatere od teh krem proizvajajo v Evropi, v bistvu pa so namenjene beljenju starostnih peg. Temnopolte afriške ženske, ki pa si te kreme vtirajo po vsem telesu, so žrtve hudih poškodb kože. Pogosto se pojavljajo kožni madeži pa tudi rane, ki se težko zacelijo.
V povpraševanje na afriškem trgu se je zdaj vključila tudi nemška Nivea. Strategi tega kemičnega koncerna govorijo o "velikanskem fairness trgu, ki se razteza od arabskega sveta do Afrike". Beseda fairness naj bi v tem smislu pomenila "bleščeče in svetlo". Krema naj bi vsebovala sredstvo, ki zmanjšuje nastajanje pigmenta.
"Večina žensk hrepeni po koži, ki so jo imele kot deklice, preden je postala temnejša," pravi produktni vodja Nivee za vzhodnoafriške trge Moritz Klämt. Reklamno geslo se glasi: "Ohrani naravno barvo svoje kože", na Niveinih plakatih pa je mogoče videti mlado žensko, katere polt je bistveno svetlejša kot je koža povprečne Kenijke.
Ne glede na to, ali so kreme za beljenje kože učinkovite oziroma zdravju škodljive, ima želja po svetlejši polti v afriških deželah tudi politično noto. Zato tržni strategi kozmetičnih firm skrbno izbirajo afriške trge, na katerih ponujajo kreme za beljenje polti. Tako si menedžerji Nivee ne upajo niti pomisliti, da bi svetlejšo polt "prodajali" v Južnoafriški republiki, kjer tovrstne želje še vedno veljajo kot politično nekorektne.