Ameriško biotehnično podjetje Advanced Cell Technology (ACT) iz kalifornijske Alamede je uspešno uporabilo novo metodo za pridobivanje izvornih celic iz človeških zarodkov, ki ne pomeni uničenja zarodka. Podjetje upa, da se bo s tem prekinili sedanji ostri spori med zagovorniki in nasprotniki tovrstnih raziskav. Tiskovni predstavnik Bele hiše Tony Snow je v sredo dejal, da je to korak v pravo smer.
Dosedanje raziskave za pridobivanje nizov embrionalnih celic so pomenile uničenje zarodka, nova metoda, ki sicer ni revolucionarna, pa predvideva, da se zarodku v zgodnji fazi, ko je le skupek nekaj celic, odvzame le ena celica.
Metoda je sicer že v uporabi v oploditvenih klinikah, in sicer ko starši preverjajo, ali bodo imeli otroci iz epruvet kakšne hujše okvare. Podjetje ACT je doslej po tej novi metodi razvilo dva niza izvornih celic iz skupaj 16 zarodkov.
Za nekatere znanstvenike ta metoda ni dovolj učinkovita, mnoge pa skrbi, saj ni jasno, kaj pomeni odvzem ene celice za razvoj ostalih.
Znanstveniki pravijo, da imajo izvorne celice človeških zarodkov potencial, da se razvijejo v vsako celico, tkivo ali organ človeškega telesa, tako da bi lahko z njihovo pomočjo v prihodnosti zdravili danes neozdravljive bolezni, kot so Alzheimerjeva in Parkinsonova bolezen, diabetes, poškodbe hrbtenice in druge. Vatikan in Bela hiša pa izpostavljata moralno vprašanje takšnih raziskav, torej ali se lahko uniči eno življenje, da se ohrani drugo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.