FIT 24UR

Izpušni plini in astma

London, 28. 08. 2007 06.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Onesnaževanje, ki ga povzročajo avtomobili, lahko pri otrocih poveča možnost za nastanek astme.

Astmatiki bi se morali izogibati področjem, kjer je zrak onesnažen z izpušnimi plini.
Astmatiki bi se morali izogibati področjem, kjer je zrak onesnažen z izpušnimi plini. FOTO: Reuters

Skupina strokovnjakov z University of Southern California je preučevala zdravstvene podatke in genetske profile 3.000 otrok. Izkazalo se je, da so otroci z gensko variacijo imeli več možnosti, da zbolijo za astmo. Če pa so ti otroci živeli blizu glavne ceste, je možnost za nastanek bolezni še narasla.

Znanstveniki, kot lahko preberemo v znanstvenem časopisu Thorax, so poudarili pomembnost genov, ki nadzorujejo najpomembnejše telesne kemikalije in imajo pomembno vlogo pri "čiščenju" telesa.

Ugotovili so, da encim EPHX1 in gen GSTP1 vplivata na odstranjevanje škodljivih kemikalij, ki jih vdihavamo. Zato imajo otroci z napako v genu GSTP1 in veliko aktivnostjo encima EPHX1 večjo možnost, da zbolijo za astmo. Če otrok živi blizu ceste, pa se možnost za obolenja poveča in to kar za devetkrat.

Strokovnjaki niso enotni

Asistentka direktorja Astme UK Leanne Male je prepričana, da bo potrebnih več raziskav, da potrdijo rezultate, ki so jih dobili kolegi. "Študija veliko obeta, saj je ena prvih, ki raziskuje povezavo med izpušnimi plini in otroško astmo," je povedala Maleova. Astmatiki so potrdili, da onesnaženi plini poslabšajo njihovo bolezen.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

fmunih@email.si
23. 11. 2007 07.10
Najprej naj Holding mesta Ljubljana zmanjša izpuste saj in plinov iz TOPLARNE MOSTE (včasih su uvažali premog z nizko količino žvepla), pa bo zrak v Ljubljani zelo čist. Ko je mrzlo, v kilimeterski okolici toplarne v Mostah sneži, ker se vodni hlapi nabirajo na delcih saj in se spreminjajo v sneg. Če pustiš avto v BTC ali okolici toplarne (recimo Moste) je v enem dnevu po pranju umazani od saj. Zato, ker lahko podjetja Holdinga mesta Ljubljana svinjajo okolico in celo Ljubljano (odnašanje saj in izpustnih plinov z gibanjem vetra in toplotnega vzgona), bomo morali prebivalci Ljubljane plačevali davek od vožnje z avtomobilom, ki tečejo na katalizatorje izpušnih plinov in so znotraj zakonskih omejitev onesnaženja EU direktiv. TOPLARNA NAJ GRETJE KOTLOV PREUREDI NA ZEMELJSKI PLIN! Ukrepanje vlade glede onesnaženja bo ponovno pokazalo, da ministrstvo za okolje in prostor nima ministra s trezno glavo, ampak ga sirje kar počez. Zaradi nesposobnosti opravljanja njegove funkcije, bomo plačevali nek nov davek, namesto, da bi ministrstvo dalo odredbo o preureditvi kurišč od naftnih derivatov in premoga na plin. Razen tega naj država ustavi termoelektrarne na premog in elektriko uvozi, dokler ne bo v teh termoelektrarnah ustreznih ekoloških sanacij. Ker pa državo briga samo denar, ne brigajo jo pa onesnaževlaci, saj v zadnjih letih ni ničesar naredila v smeri zmanjšanja izpustov, uvaja država davke na vožnjo z avtomobilom. HALO! Res imamo vlado, ki ne ve, kje se ji drži glava.
lucy_b@amis.net
22. 11. 2007 21.10
maš čisto prav hinko.murovec, jaz bi v Ljubljani takoj uveda plačljiv sistem vstopanja v center kot ga imajo v Londonu. In glej ga šmenta, kar naenkrat se vsi vozijo z javnim prometom, zapravijo bistveno manj denarja, gužv ni več (vsaj v taki meri ne) zato so dejansko bolj točni kot prej, onesnaževanja je manj pa še električnen pogon je primoran v to, da se razvija, saj temelji underground na elektriki. Pr nas sicer ni podzemne, samo busi na hibrid bi bili čisto ok, več linij, tudi takih, ki ne grejo čez center, ampak okol po ind. conah.
hinko.murovec@siol.net
28. 08. 2007 20.21
Zverd, veš , če ne bi bilo tako imenovanega naftnega lobija , skratka strahotno velikih zasluškov na tem področju bi že lep čas imeli avtomobile na goriva, ki ne poznajo izpušnih plinov, skratka stroji bi nehali uporabljati nafto in njene derivate. Ker pa bi to pomenilo na eni strani propad večine sedaj najmočnejše in najbolj bogate druščine o tem lahko samo sanjava. Zadeva bo še nekaj časa polnila žepe naftnim lobijem in uničevala zdravje, toda to je bolj zakomplicirano kot tobačni zakon. LP
zverd@email.si
28. 08. 2007 08.32
zakaj tratijo čas in mečejo denar stran za raziskovanje tega.to da izpušni plini niso zdravi in prijetni za živa bitja vemo vsi.rajši bi naj študirali in raziskovali ter investirali denar v študije kako odpraviti izpušne pline.ti podatki in študije keri otroci prej zbolijo ne bodo koristili nikomur.