FIT 24UR

Tobak ubija mlado in staro

Ljubljana, 31. 05. 2007 08.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Akcija ob dnevu brez tobaka poteka pod sloganom Ustvarimo in uživajmo: prostore 100-odstotno brez tobaka.

Kajenje predstavlja enega največjih javnozdravstvenih problemov na svetu. Znaten del smrtnih primerov zaradi uporabe tobačnih izdelkov pa gre pripisati posledicam pasivnega kajenja, na škodljivost katerega ob letošnjem svetovnem dnevu brez tobaka, ki ga obeležujemo danes, opozarja tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Letošnja akcija WHO ob dnevu brez tobaka poteka pod sloganom Ustvarimo in uživajmo: prostore 100-odstotno brez tobačnega dima.

Po ocenah EU zaradi pasivnega kajenja vsako leto umre nekaj desettisoč prebivalcev EU, ki so sicer nekadilci.
Po ocenah EU zaradi pasivnega kajenja vsako leto umre nekaj desettisoč prebivalcev EU, ki so sicer nekadilci. FOTO: Reuters


V Sloveniji je letošnji svetovni dan brez tobaka potekal v znamenju novele zakona o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov. Glavna usmeritev novele, ki bo po napovedih ministra za zdravje Andreja Bručana v parlamentarni obravnavi že naslednji mesec, je razširitev prepovedi kajenja v javnih in delovnih prostorih. Kajenje bo novela dopustila le še v prostorih, kjer zaposleni ne morejo biti izpostavljeni s tobačnim dimom onesnaženim zrakom. Kajenje na javnih mestih bo tako dovoljeno le še v posebnih kadilnicah oz. prostorih namenjenih izključno za kajenje.

Prepovedi kajenja v pisarnah, na metroju ali letališču ter v trgovinah so najbolj naklonjeni na Irskem, Malti in Švedskem, in sicer 96-odstotno, najmanj pa v Avstriji, kjer je podpora 80-odstotna, je še pokazala raziskava.

Prepoved kajenja tudi drugod po EU

Sicer pa se prepoved kajenja vse bolj uveljavlja tudi drugod v EU, vendar so ukrepi in strogost prepovedi v članicah različni. Prva je polno prepoved kajenja v zaprtih javnih prostorih leta 2004 uvedla Irska, s strogimi ukrepi pa so ji sledile Italija, Malta, Švedska, Škotska, Latvija, Litva in Francija. Junija se jim bosta pridružili še Estonija in Finska, julija pa naj bi se za podoben korak odločila še Anglija.

Pasivnemu kajenju je izpostavljenih okoli 700 milijonov otrok.
Pasivnemu kajenju je izpostavljenih okoli 700 milijonov otrok. FOTO: Reuters

Določene izjeme obstajajo v Avstriji, na Češkem, v Španiji, Luksemburgu in Belgiji, medtem ko kadilski raj še naprej ostaja Nemčija, grški in madžarski kadilci pa zakonske prepovedi kajenja v večini primerov ne upoštevajo.

Da prepoved kajenja v zaprtih javnih prostorih, tudi v restavracijah in barih, podpira velika večina Evropejcev, je pokazala tudi Eurobarometrova raziskava o tobaku, opravljena lani jeseni in objavljena sredi maja v Bruslju. Kljub podpori boju proti kajenju v pisarni in baru pa se tretjina Evropejcev še vedno ni pripravljena odreči cigareti, ki jo tretjina kadilcev najpogosteje prižge zaradi vsakodnevnega stresa.

Ob tokratnem dnevu brez tobaka bodo kot običajno potekale številne aktivnosti, namenjene promociji nekajenja oz. prenehanja s kajenjem. V okviru vseevropske kampanje Help - za življenje brez tobaka, ki jo je že marca 2005 uvedel evropski komisar za zdravje Markos Kiprianu, so letos pripravili še nove pobude. Med drugim bodo prav danes začeli z on-line pomočjo pri prenehanju kajenja.

V Sloveniji zaradi kajenja umre 15 ljudi

Po ocenah EU zaradi pasivnega kajenja vsako leto umre nekaj desettisoč prebivalcev EU, ki so sicer nekadilci. Po teh izračunih v Sloveniji zaradi pasivnega kajenja na delovnem mestu letno umre približno 15 ljudi, zaradi pasivnega kajenja doma pa skoraj 300.

V ta namen je WHO leta 2003 sprejela okvirno konvencijo o nadzoru nad tobakom, katere cilj je zmanjšanje obolenj in smrti, ki jih povzroča tobak. Konvencija je postala eden izmed najširše sprejetih dogovorov v zgodovini Združenih narodov, saj jo je v dveh letih in pol podpisalo več kot sto držav. Konvencija vsebuje določbe, ki med drugim vplivajo na ponudbo tobaka in povpraševanje po njem ter zahteva povišanje cen in obdavčitev tobačnih izdelkov, ter popolno prepoved oglaševanja in promocije tobačnih izdelkov, je zapisano na spletni strani WHO.

Posebej zaskrbljujoče pa je dejstvo, da je pasivnemu kajenju izpostavljenih okoli 700 milijonov otrok. Študija WHO, opravljena med 13- in 15-letniki v 132 državah v letih od 1999 do 2005 je pokazala, da je tobačnemu dimu v domačem okolju izpostavljenih 43,9 odstotka mladostnikov, 55,8 odstotka mladoletnikov pa pasivnemu kajenju na javnih mestih. Raziskava je še pokazala, da prepoved kajenja na javnih mestih podpira 76,1 odstotka mladoletnikov.

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.