
Podatki o celi skupini protivnetnih zdravil se kopičijo že od leta 2004, ko so s tržišča najprej, zaradi večje pogostnosti infarktov, umaknili brofekoksib. Podobno je bilo tudi pri skupini bolnikov, ki so v visokih odmerkih prejemali zdravilo celekoksib. Zdaj je na udaru še ibuprufen, saj so pri skoraj 10.000 britanskih bolnikih, ki so prejemali omenjeno zdravilo opazili večje tveganje za srčno-žilne zaplete.
"Za mlado osebo, ki ne kadi, ki nima nekih drugih zdravstvenih težav in ki potrebuje zdravilo v nizkih odmerkih ni nobenih nevarnosti. Če pa so to starejši ljudje, čez 65 let, ki so že imeli infarkt, sladkorno bolezen, ki imajo visok krvni tlak, skratka vse te dejavnike tveganja, tukaj pa je treba biti previden," je povedal doc.dr. Matija Tomšič, dr.med., predstojnik Kliničnega oddelka za revmatologijo v Bolnišnici Petra Deržaja.
Več in pogosto prekomerno ibuprofen prejemajo bolniki z osteoartrozo. Pri nas je takih bolnikov po 50. letu kar 60 odstotkov.

Najbolj drastičen ukrep bi bil umik zdravila s trga, a približno 35-letna uporaba ibuprofena je nedvomno garancija, da gre za dobro in varno zdravilo. Zato o umiku na Agenciji za zdravila zaenkrat ne razmišljajo. Nadomestnega zdravila namreč ni.
"Težko govorimo o direktni zamenljivosti kateregakoli od njih s katerikoli drugim zdravilom. Vsekakor imamo skupino zdravil, ki nudijo še določene možnosti medsebojne zamenjave, ki pa je v rokah zdravnika, ki pozna bolnikovo obolenje oz. težave in jih na ta način odpravlja," je pojasnil prof.dr. Stanislav Primožič, dr., z Agencije RS za zdravila in medicinske pripomočke.
Od skupno 17 izdelkov z učinkovino ibuprofen, so le štirje dostopni na recept in pri nas veljajo za ene največkrat predpisanih zdravil. Zdravniki so z navodili za varno predpisovanje seznanjeni že več mesecev. Razloga za preplah torej ni, treba pa je zdravilo odmerjati previdno, čim krajši čas in v majhnih količinah.