Shizofrenija – epidemiološki dokazi so pokazali, da imajo ljudje, ki trpijo za shizofrenijo, nižjo stopnjo večkrat nenasičenih maščobnih kislin, čeprav povezave še niso jasne
Alzheimerjeva bolezen – nekatere študije so pokazale, da lahko uživanje veliko zelenjave ščiti pred možganskimi okvarami
ADHD – pri otrocih s to vedenjsko motnjo so ugotovili pomanjkanje železa in maščobnih kislin
Spremembe prehranjevanja v zadnjih 50 letih bi lahko igrale pomembno vlogo pri porastu duševnih boleznih, povzemajo ugotovitve študije o vplivu prehrane za človekovo zdravje na spletni strani BBC.
Način, kako danes proizvajamo hrano, je spremenil ravnotežje ključnih hranilnih snovi, ki jih zaužijemo, ugotavljajo avtorji raziskave, ki sta jo opravili fundaciji za trajnost in duševno zdravje.
Uživanje manj sveže zelenjave in premalo nenasičenih maščob ter preveč sladkorjev naj bi vplivalo na dovzetnost za depresijo in težave s spominom.
Izvršni direktor Fundacije za duševno zdravje dr. Andrew McCulloch je za BBC povedal, da smo šele na začetku razumevanja vplivov prehranjevanja na psihično počutje, ter pojasnil, da je sprememba prehranjevalnih navad ob duševnih težavah v nekaterih primerih pokazala boljše rezultate kot uporaba zdravil ali svetovanje.

V poročilu so izpostavili pravilno ravnovesje mineralov, vitaminov in esencialnih maščob ter poudarili vpliv industrijskega kmetijstva, ki je vpeljalo pesticide. Z njim se je spremenila sestava mesa – kokoši dosežejo svojo težo dvakrat hitreje kot so jo pred 30 leti, pri čemer se je odstotek maščob povečal za 2 do 22 odstotkov. Poleg tega piščančje meso vsebuje drugačno razmerje omega 3 in omega 6 maščobnih kislin.
Ljudje v povprečju zaužijemo 34 odstotkov manj zelenjave in dve tretjini manj rib, ki so glavni vir omega 3 maščobnih kislin, kot pred 50 leti, pravijo v poročilu.
Te spremembe bi lahko vplivale na pogostost depresij, shizofrenij, vedenjskih motenj ADHD (Atenttion Deficid Hyperactivity Disorder) in Alzheimerjeve bolezni, ugotavljajo v študiji.

Strokovnjakinja za prehrano Rebeca Foster je za BBC pojasnila, da je raziskovanje povezanosti med načinom prehranjevanja in duševnim zdravjem še v povojih. To področje je zelo težavno in v mnogih primerih so rezultati subjektivni, zato je težko potegniti končne sklepe, je povedala. Ne glede na to, pa so priporočila za prehrano, ki so navedena v omenjenem poročilu, v skladu s priporočili za dobro telesno zdravje.