
Znanstveniki z univerze v Teksasu so prepričani, da bo naprava dovolj poceni in enostavna za uporabo, da jo bodo lahko uporabljali tudi v zobozdravstvenih ordinacijah.
Čeprav rak v ustni votline ni med najpogostejšimi oblikami rakavih obolenj, pa sodi med tiste, ki jih največkrat odkrijejo prepozno, navadno že v napredovalni fazi. Če bi ga odkrili zgodaj, bi bile možnosti za ozdravitev 90 odstotne, kasneje pa so možnosti za ozdravitev še enkrat manjše in to že nekoliko tednov kasneje.
Naprava je sestavljena iz majhne odzivne komore, v kateri je filter, ki filtrira raztopino vzorca iz pacientove ustne votline. S filtriranjem se ujamejo celice tkiva, ki jim dodajo flouroscentne proteine, ki se vežejo na biomarkerje, značilne za rakave celice. Po 10 minutah je pod mikroskopom moč opaziti rakave celice. Ti imajo namreč zelen odsev.
Zdajšnje metode, s katerimi odkrivajo markerje za rakave celice, so precej bolj zapletene in dražje. Tudi zato, ker jih lahko opravljajo le osebe z visokim strokovnim znanjem, lahko pa jih delajo samo v bolnišnicah.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.