V Afganistanu se je letos zelo povečala pridelava opijskega maka oziroma proizvodnja opija, zato se bo na črnem trgu temu primerno povečala prisotnost uličnega heroina, kar pa povečuje tveganja za pripravo prevelikih odmerkov, opozarjata informacijska služba Združenih narodov ter Urad za droge in kriminal. Zato bi se morale pristojne zdravstvene oblasti po svetu pripraviti na povečano število primerov zastrupitev zaradi prevelikega odmerjanja heroina z možnim smrtnim izidom, sporočajo z Urada za droge.
Izkušnje kažejo, da strm porast v oskrbi s heroinom ne vpliva na znižanje cen v ulični prodaji, temveč ima za posledico večjo čistost končnega proizvoda. V takih primerih se kot posledica vselej znatno poveča število smrti zaradi prevelikega odmerka, saj odvisniki običajno ne poznajo podatka o čistosti na črnem trgu kupljenega heroina oziroma niso vajeni vbrizgavanja odmerkov, ki vsebujejo tako visoke koncentracije droge, še navaja Urad za droge in kriminal (United Nations Office on Drugs and Crime - UNODC).
UNODC je v letošnjem letu opravil raziskavo o afganistanskem opiju v letu 2006, ki je pokazala, da je nedovoljena pridelava opija v Afganistanu letos znašala rekordnih 6.100 ton, kar pomeni 49-odstotno povečanje v primerjavi z letom 2005.
UNODC zato vso strokovno javnost (zlasti pristojne lokalne zdravstvene organe in centre za zdravljenje odvisnosti v vseh državah) poziva, da uporabi vse možne ukrepe in strokovno zdravstveno osebje opozori na verjetnost povečane nevarnosti.
Največ smrti v Sloveniji zaradi morfija
V Sloveniji podatkov o predoziranju s heroinom za leto 2005 še ni, so pa z Inštituta za varovanje zdravja posredovali podatke za leto poprej. Tako je v letu 2004 zaradi heroina v Sloveniji umrlo osem oseb (vsi moški), leta 2003 pet, v letu 2002 pa kar 14 oseb.
Sicer pa smo v Sloveniji po podatkih Inštituta za varovanje zdravja v letu 2004 zabeležili 59 smrti, povezanih z uporabo drog, kar je 13 smrti več kot v letu 2003. Od tega je bilo 40 smrti zaradi zastrupitve z drogami, v 19 smrtnih primerih pa je bila droga posredni vzrok smrti. Največ umrlih je bilo v starostni skupini od 20 do 29 let, največ smrti pa je bilo v marcu in septembru 2004.
Najpogostejša droga, ki je v letu 2004 povzročila smrt, je bila morfij, sledili so mu heroin in benzodiazepini. Štirje so umrli zaradi metadona, eden zaradi opija oz. kokaina in dva zaradi drugih psihotropnih substanc, še kažejo podatki Inštituta za varovanje zdravja za leto 2004.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.