
Raziskava Evropske agencije za varno hrano (EFSA) je pokazala, da je skoraj vsaka četrta jata piščancev, ki jih farme v Evropski uniji vzrejajo za meso, okužena s salmonelo. Testi za ugotavljanje okuženosti s salmonelo so prisotnost bakterije potrdili v 23,7 odstotkih jat, ki so bile tik pred zakolom, je sporočila ESFA. Za Slovenijo ta ugotavlja, da je s salmonelo okuženih 1,6 odstotka jat.
Stopnja okuženosti piščančjih jat se sicer med članicami EU razlikuje - na Švedskem raziskava ni odkrila okužb, največ pa jih je odkrila na Madžarskem (68,2 odstotkov). Tej sledijo Poljska (58,2 odstotka), Portugalska (43,5 odstotka) in Španija (41,2 odstotka). Slovenija se z 1,6 odstotka okuženih jat postavlja ob bok skandinavskim državam, ki beležijo najnižje stopnje okuženosti. Država z največ piščančjimi farmami v EU, Francija, beleži razmeroma nizko stopnjo okuženosti jat, giblje se okoli 6,2 odstotka.
ESFA je testiranje izvedla na 7440 večjih piščančjih farmah - vsaka ima najmanj 5000 jat - med oktobrom leta 2005 in septembrom leta 2006 v 23 članicah EU in na Norveškem. V Sloveniji je testiranje izvedla na 326
farmah.
V letu 2005 se je po navedbah ESFA s salmonelo okužilo 176.400 ljudi, največ z uživanjem jajc, termično nezadostno obdelanega piščančjega mesa ali zaradi prenosa bakterije salmonele s piščančjega mesa na druga živila. Če so živila termično obdelana pri dovolj visokih temperaturah in če je v kuhinji zadostna higiena, se tveganje za okužbo močno zmanjša.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.