FIT 24UR

Epidemija Alzheimerjeve bolezni

New York, 10. 04. 2007 06.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Več kot pet milijonov Američanov boleha za Alzheimerjevo boleznijo, število pa naj bi se še povečalo.

Demenca je kronična napredujoča možganska bolezen, ki prizadene višje možganske funkcije, kot so spomin, mišljenje, orientacija, razumevanje, računske in učne sposobnosti ter sposobnosti govornega izražanja in presoje. Njena najpogostejša oblika je Alzheimerjeva bolezen, ki predstavlja več kot 80 odstotkov vseh demenc. Vzrok za nastanek bolezni ni znan.

Od leta 2000 so v Ameriki zabeležili za kar 10 odstotkov več obolelih za Alzheimerjevo boleznijo. Dolgoročne napovedi pa zaradi staranja prebivalstva kažejo, da bo v prihodnjih letih prišlo do prave epidemije dementnosti.

Letno v Ameriki odkrijejo okoli 400.000 novih primerov Alzheimerjeve bolezni, ki je najpogostejši vzrok dementnosti pri starejših osebah.

Znastveniki predvidevajo, da bo leta 2011, ko bo "baby boom" generacija dopolnila 65 let, bolezen beležila nov skok. Tako bi leta 2030 za Alzheimerjevo boleznijo lahko zbolelo že 7,7 milijona Američanov, leta 2050 pa bi število naraslo že na 16 milijonov.

Danes ima vsak osmi Američan, starejši od 65 let in vsak drugi, starejši od 85 let, Alzheimerjevo bolezen.
Danes ima vsak osmi Američan, starejši od 65 let in vsak drugi, starejši od 85 let, Alzheimerjevo bolezen. FOTO: Reuters

Alzheimerjeva bolezen je na sedmem mestu vzrokov za smrt in glavni povzročitelj dementnosti pri ljudeh. Značilno zanjo je propadanje možganskih celic in izguba spomina, ki privedejo do tega, da taka oseba ni več sposobna skrbeti sama zase.

Neučinkovita zdravila

Zdravila samo blažijo simptome in zmanjšujejo napredovanje bolezni, na koncu pa so brez učinka. Bolniki umrejo od pljučnice ali kakšne druge bolezni, medtem ko mu odpovedujejo telesne funkcije.

Danes je devet zdravil za Alzheimerjevo boleznijo v tretji fazi kliničnih raziskav in nekaj od njih obeta, da bi lahko upočasnili ali zaustavili napredovanje bolezni.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nintendo64@email.si
10. 04. 2007 13.38
...preventivnega cepljenja pa ni le v manj razvitih državah. Samo tam pa itako zelo malo ljudi dočaka visoke starosti, zato pač ni takega pojava te bolezni.
mustangfan
10. 04. 2007 12.15
Tam kjer ni preventivnega cepljenja, tudi alzheimerja skoraj ni. Pozna kdo študijo, narejeno med 60 let in več starimi ljudmi? Tisti ki so se proti gripi cepili redno vsako leto, imajo 400 večjo možnost Altheimerja... LP! PS: So pa seveda tudi drugi faktorji, ki vplivajo na razvoj, seveda.
mustangfan
10. 04. 2007 12.12
POPRAVEK: Med ljudmi starejšimi od 60 let, ne 60 kom.
mustangfan
10. 04. 2007 12.10
Tam kjer ni preventivnega cepljenja, tudi alzheimerja skoraj ni. Pozna kdo študijo, da narejeno med 60 starimi ljudmi? Tisti ki so se proti gripi cepili redno vsako leto, imajo 400 večjo možnost Altheimerja... LP! PS: So pa seveda tudi drugi faktorji, ki vplivajo na razvoj, seveda.