Po podatkih, zbranih med letoma 2002 in 2004 v okviru nacionalnega programa primarne preventive srčno žilnih in drugih kroničnih bolezni, ima med 310.000 odraslimi skoraj 80 odstotkov oseb povišan holesterol, okoli 50 odstotkov zvišan krvni tlak, skoraj 75 odstotkov prekomerno telesno težo, dobrih 20 odstotkov pa jih kadi. Okoli četrtina oseb - moških med 35 in 65 letom, žensk pa med 45 in 70 letom - je zelo ogroženih, da v prihodnjih 10 letih zbolijo za boleznimi srca in ožilja.
Podatki o dejavnikih tveganja - zlasti glede holesterola, kjer Slovenija krepko presega stanje v nekaterih drugih državah - so zaskrbljujoči, opozarjajo v Cindi Slovenija, saj je možno mnoge od teh dejavnikov z zdravim življenjskim slogom bistveno zmanjšati ali celo odpraviti, ne da bi pri tem posegli po zdravilih.
Zato so poleg zbiranja podatkov - v petih letih naj bi jih zbrali o celotni odrasli populaciji oziroma 700.000 osebah -, ki pripomorejo pri usmerjanju aktivnosti, pomemben del nacionalnega programa zdravstveno vzgojni programi, je na današnji novinarski konferenci v okviru letnega srečanja izvajalcev programa poudaril vodja nacionalnega programa preventive srčno-žilnih bolezni Zlatko Fras.