
Bolezni ledvic se odražajo na različne načine, s povišano telesno temperaturo in bolečinami pri vnetju ledvic in ledvičnih kamnih, včasih pa niti ne posumimo, da se z našimi ledvicami kaj dogaja. Bolezni ledvic so namreč lahko povezane s povišanim krvnim tlakom, s slabokrvnostjo, edemi-oteklinami, lahko tudi z drugimi sistemskimi boleznimi - težkim dihanjem, s srbežem kože... Zato profesor Bren svetuje redne preglede urina, redno merjenje krvnega tlaka in kreatinina v krvi. Kreatitnin se namreč močno poveča, ko bolniku odpovedo ledvice.
V teh primerih je nujna dializa, kjer bolnikom trikrat tedensko čistijo kri, štiri do pet ur. To se imenuje hemodializa in se izvaja pri 90 odstotkih vseh bolnikov. Bolniki, ki hodijo na dializo se morajo držati določenih pravil, paziti na prehrano, na vnos soli, predvsem pa kalija. Prevelika količina kalija lahko pelje k odpovedi srca, ker se pri bolnikih, ki jim ledvice ne delajo, kri ne more očistiti. Paziti morajo tudi, da se med dializo ne zredijo za več kot kilogram in pol, saj je to količina, ki jo lahko očistijo med eno dializo.
Bolniki, ki so sicer zdravi, torej nimajo težjih bolezni in so stari med 6 in 65 let, so kandidati za presaditve ledvic. V Sloveniji jih trenutno na presaditev čaka 130. Med dializnimi bolniki jih je nekaj, ki so jim ledvice presadili dvakrat.
Za ledvice je potrebno skrbeti z zdravo prehrano, redno kontrolo urina in prenehanjem s kajenjem, saj tudi kajenje zelo vpliva na razvoj bolezni ledvic, pravi profesor Bren.
V Sloveniji se še nikoli ni zgodilo nič tragičnega v zvezi z dializatorji. Pri nas uporabljajo priznane znamke aparatov, ki jih kontrolirajo vsaka štiri leta. Dializatorji sicer stanejo med 30 in 40 tisoč nemških mark.