[sintesi] Pozdravljeni vsi, zanima me, kaj se obeta vesoljskemu programu, mogoče daljša prizemljitev shuttlov, ali si to Nasa sploh lahko privošči glede na to, da so ukinili program njegovega naslednjika Venture star?
[Vojko_Kogej] Nasa bo prisiljena prekiniti polete vesoljskih raketoplanov dokler ne ugotovijo vzrokov za nesrečo in jih odpravijo.
[MISKON] G. Vojko Kogej, kolikšna je hitrost shuttla, ko ta zavije v atmosfero?

[Vojko_Kogej] Pred zaviranjem z motorjema OMS približno 26.500 km/h (višina 282 km) ob vstopu v gostejše plasti ozračja, to je 80 km visoko, pa 26.876 km/h.
[CuttySark] Po mojem bodo malo zamaknili izstrelitve in poostril nadzor nad opremo, ampak zaradi ISS ne bodo ustavil poletov.
[Vojko_Kogej] Poletov raketoplanov na MVP letos ne pričakujem.
[Sandi] Ali mislite, da je vzrok za to nesrečo tudi tehnična napaka, ki je bila znana že prej tako kot pri Challengerju?
[Vojko_Kogej] Gre za povsem drugačno napako.
[David] Ali člani posadke niso navedli nobenih težav pred razpadom?
[Vojko_Kogej] Lahko, da so jih navedli, vendar jih na Zemlji seveda niso slišali.
[jm] Ali je Columbija res bila poškodovana že ob vzletu, vendar so ocenili, da ni tveganja?
[Vojko_Kogej] Sprednji rob levega krila je zadel kos izolacije z zunanjega rezervoarja za gorivo, vendar pri Nasi tega, tako kaže, niso ocenili za nevarno.
[komar] Do sedaj se poudarjata dve težavi v misiji: poškodba krilne ploščice ob vzletu in povišan pritisk v kolesu tik pred razpadom. Katera izmed obeh težavic je po vašem mnenju boljši kandidat za krivca? Ali morda nobena?
[Vojko_Kogej] Nisem trdil, da je bila ploščica poškodovana. Izolacija z zunanjega rezervoarja je podobna peni.
[hitri] Ali imajo astronavti v primerih nesreč sploh kakšno možnost, da se rešijo? Če je plovilo ze v atmosferi, seveda (padala, kapsule,...)?
[Vojko_Kogej] Astronavti imajo različne možnosti za reševanje, vendar ne vedno. Več možnosti za reševanje imajo kozmonavti. V programu Space Shuttle tudi ob izstrelitvi prvi dve minuti nimajo možnosti za rešitev, v programu Sojuz pa takšno možnost imajo že vse od izstrelitve in celo tik pred njo.
[MISKON] Slišal sem, da so imeli temperaturo 24°C namesto 18, ali zna biti to kaj pomembno?
[Vojko_Kogej] Imeli so celo 28 stopinj C namesto 22. Mislim, da to ni moglo povzročiti nesreče.
[jana] Vem, da je tukaj tudi človeški faktor, ampak kljub temu se mi take napake zdijo nedopustne. Sicer pa še vedno ne verjamem, da je človek že kdaj stopil na luno.
[Vojko_Kogej] Kljub mnogim preverjanjem in nadomestnim sistemom je težko doseči 100-odstotno zanesljivost. V času poletov ljudi na Luno je potekala ostra prestižna tekma med ZDA in SZ. Šlo je za to kdo bo tam prvi. Drug drugemu so gledali pod prste. Dvomim, da bi tisti, ki je tekmo izgubil, nasprotnikovo "blefiranje" zamolčal.
[sintesi] Kako bo pritisk vzdrževanja urnikov (končanje mednarodne vesoljske postaje, eksperimenti v mikrogravitaciji, ...), vplival na odločitev letenja raketoplanov, ali svet premore dovolj alternativnih prevoznih stestev (Ariane, ...)?
[Vojko_Kogej] Z evropsko nosilno raketo Ariane si še ne morejo pomagati. Lahko si le z ruskim sojuzom. Morda bo Bush moral preklicati ukrepe, s katerimi je preprečil dodatno rusko oskrbovanje MVP zaradi ruskega sodelovanja z Iranom.
[komar] So razbitine v resnici nevarne (lahko gorivo "preživi" neizgorjeno do tal) ali gre le za ameriško verzijo ukaza "ne želimo, da se jih dotikate"?
[Vojko_Kogej] Ostanki goriva so nevarni in lahko "preživijo" do tal. Gre za N2O4 in MMH.
[Sandi] Se pravi, da menite, da je Nasa po nesreči Challengerja poostrila kontrolo in da za to nesrečo ni bilo krivo zmanjševanje stroškov?
[Vojko_Kogej] Poostrila je nadzor na štartnih raketah. Lahko da je drugje popustila, ker je polete prevzela družba USA. Bush je zmanjšal sredstva za MVP (in močno povečal izdatke za vojsko), zato ni nemogoče, da bi poskušali prihranek doseči tudi kje kjer je nedopustno, a to je le ugibanje.
[Tomcat] A je možno, da je odpadla kakšna izolacijska ploščica ali pa mogoče več, v kritičnih trenutkih, na občutljivih delih shuttla, kar bi za posledico lahko imelo (zaradi vročine) oslabitev materiala in posledično razpad orbiterja?
[Vojko_Kogej] Če odpadejo ploščice na kritičnih mestih, je to lahko zelo nevarno ali celo usodno.
[Aleksander_Fric] Torej Rusi imajo preprostejšo tehnologijo in manj denarja, vendar vse deluje relativno OK, pri Američanih pa ne gre vse po scenariju?
[Vojko_Kogej] Ruska tehnologija je razmeroma zelo zanesljiva. Po letu 1971 niso imeli vesoljske nesreče s smrtnim izidom za posadko. Razvili so tudi raketoplane, a so zaradi pomanjkanja finančnih sredstev izvedli le en polet (brez posadke), ki pa je bil uspešen. To je bilo leta 1988. Vse doslej nihče ni česa takega sposoben ponoviti.
[[MYCROFT]] A je že kdo vprašal, kaj bi lahko odpadlo pri vzletu Columbije?
[Vojko_Kogej] Kos izolacije z zunanjega rezervoarja za tekoče gorivo.
[Lovro] Kolikor se spomnim, skoraj pri vsakem poletu odleti kakšna zaščitna kocka in ponavadi to ni problematično.
[Vojko_Kogej] Res je, vendar na srečo doslej nobena ni odpadla na kakšnem pomembnem delu raketoplana. Sicer pa vroča plazma lahko vesoljsko plovilo prežge.
[Lovro] Ali si po postavitvi v orbito niso ogledali poškodovanega dela?
[Vojko_Kogej] Gotovo so si ga ogledali, a verjetno ni izgledal poškodovan. Pa še nekaj: Oglej si še spletno stran vta.vesolje.net in vesolje.net.
[kurdt] Kakšna je pri tej nesreči krivda politikov, predvsem predsednika Busha, ki je pred dobre pol leta prekinil program za naslednika Shuttla X-33 Venture Star?
[Vojko_Kogej] Bush je zmanjšal sredstva za MVP in postavil projekt Mednarodne vesoljske postaje in partnerje v Evropi in na Japonskem v težaven položaj. Sodim, da so bili za vse vesoljske nesreče s posadko posredno krivi politiki, ki so se vmešavali v vesoljske programe in vsiljevali svoje rešitve in poglede. Zdaj pa potegni paralele s slovenskimi politiki... Bush bi se lahko vpisal v zgodovino, če bi podprl polet človeka na Mars, tako kot Kennedy z govorom 25. maja 1961, ko je podprl projekt Apollo. Vse kaže, da se bo vpisal v zgodovino čisto drugače... Prekinitve projektov X-33 in Venture Star sem pričakoval. Menim, da te prekinitve na nesrečo niso vplivale.
[sintesi] Raketoplan po vsakem pristanku več mesecev pripravljajo na nov vzlet, ali je lahko napaka kljub temu preverjanu, utrujenost materiala (Al nosilni deli raketoplana) in temu posledičen razpad?
[Vojko_Kogej] Vsak ameriški raketoplan je načrtovan za 100 poletov. Seveda ga morajo popravljati, obnavljati, marsikaj zamenjati. Čeprav je bila Columbia stara skoraj 22 let, pa je bil to šele njen 28. polet. Na začetku so načrtovali do 50 poletov letno, a si tega niso mogli privoščiti. Preutrujenost materiala je bila ena od prvih misli, ko sem videl posnetke padanja delov, a to je zgolj domneva, saj opravijo številna preverjanja in diagnosticiranje vseh vitalnih konstrukcijskih delov.
[nasa] Koliko je lahko stara vesoljska ladja, da še sme leteti v vesolje?
[Vojko_Kogej] Vesoljske raketoplane so nameravali, govorim seveda na pamet, uporabljati do leta 2020.
[sintesi] Vseeno so treslaji pri vzletu zelo veliki in obremenitve na raketoplan gromozanske, zato tudi zlijejo vodo v rezervarje pod raketoplanom, za dušenje.
[Vojko_Kogej] Z vodo hladijo beton na rampi. Če tega ne bi storili, bi se beton dobesedno spražil.
[Vojko_Kogej] Vsi vesoljci so še vedno veliki junaki, vredni občudovanja.
[moderator] S to mislijo bi lahko sklenili nocojšnji klepet. Vojko, bi še kaj dodali?
[Vojko_Kogej] Za kozmonavtiko (astronavtiko) je današnja tragedija hud udarec. Zdaj je potreben premislek, iskanje vzrokov in znova premislek. Prepričan sem, da nesreča ameriških in izraelskega astronavta ne bodo ustavili prodora človeštva v vesolje in tako je prav.
[moderator] Našemu gostu se zahvaljujem za odgovore in mu obenem želim uspešno delovanje Vesoljske tiskovne agencije tudi v prihodnje. Vse sodelujoce pa lepo pozdravljam in vabim v naslednjo klepetalnico. Lahko noč. [Vojko_Kogej] Zahvaljujem se za vsa vprašanja in vse, ki vas zanima astronavtika lepo pozdravljam. Vojko, vta.vesolje.net, vta@vesolje.net.