[hitri] Ga. Dobnikar, koliko je po vaši oceni v Sloveniji žensk, ki so podvržene nasilju?
[Mojca_Dobnikar] Vsaka peta doživlja fizično nasilje, vsaka sedma spolno nasilje.
[hitri] Kakšne so sankcije za povzročitelje? Se dejansko izvršujejo?
[Mojca_Dobnikar] Sankcije predvidevata kazenski zakonik in zakon o prekrških. Po zakonu so možne kar visoke zaporne kazni, vendar se največkrat izrekajo zelo nizke, na spodnji meji, ali celo pogojne, denarne...
[Mojca_Dobnikar] Če rečem še kaj na to temo - do sodnih obravnav največkrat ne pride, ker ženske ne vedo, kako lahko sprožijo sodni postopek, ali pa se nasilje celo bojijo prijaviti policiji.
[jm] Kakšna kazen se vam zdi "primerna" za posiljevalce?
[Mojca_Dobnikar] Mislite primerna glede na obstoječo zakonodajo ali sicer?
[jm] Sicer.
[Mojca_Dobnikar] Sicer "primerne" kazni sploh ni. Bolj kot karkoli drugega bi bilo potrebno obvezno zdravljenje zaradi nasilnega vedenja.
[zo] Kako lahko vplivamo na državo, da prepozna nasilje kot varnostni problem?
[Mojca_Dobnikar] Kako lahko vplivamo na državo? Tako da o nasilju ne molčimo, da ga prijavimo, če vemo zanj, da na vsakem koraku kažemo odklonilen odnos do njega... Seveda pa lahko tudi organizirano predlagamo spremembe zakonodaje ipd.
[urbi] Kako so žrtve zaščitene dokler se sodna obravnava ne konca?
[Mojca_Dobnikar] Nikakor, razen če se umaknejo v varno hišo ali si najamejo zasebno varovanje.
[hitri] So potrebne spremembe zakonodaje?
[Mojca_Dobnikar] Velike: zaščita žrtev, možnost takojšnjega ukrepanja policije (odstranitev nasilne osebe), hitrejši sodni postopki, kazni in ne plačilo položnic po zakonu o prekršku...
[pika] Spoštovani! Več let sem bila s hčerko žrtev nasilnega moža. Zaradi strahu pred še večjim nasiljem ga nisem nikoli prijavila. Od zadnjega hudega pretepa, zaradi katerega sva obe s hčerko morali k zdravniku, je minilo 15 mesecev. med tem časom sem se tudi ločila. zanima me, ali še lahko sedaj vložim prijavo in tožbo zoper njega. Ko sem bila še v zakonu in sva skupaj stanovala, si tega nisem upala!!!
[Mojca_Dobnikar] Na pamet je težko reci, toda ker ste morali k zdravniku, zadeva zelo verjetno se ni zastarala.
[pika] Kam in na koga se naj obrnem. Kaj naj naredim? Hvala.
[Mojca_Dobnikar] Pika: Obrnite se na Pravno informacijski center nevladnih organizacij v Ljubljani, njihovo tel. številko dobite na tel. informacijah - svetovali vam bodo.
[jm] Sliši se lepo, ampak policajem se ne sme dati prevelike izvršbene pravice.
[Mojca_Dobnikar] Policajem je na nekaterih področjih treba dati večje izvršbene pravice, seveda z zelo jasnimi pravili ukrepanja. Take rešitve pozna že veliko držav. Lahko bi se zgledovali po njih.
[samo] Koliko časa že deluje društvo SOS telefon?
[Mojca_Dobnikar] Društvo SOS telefon deluje 13 let, imamo SOS telefon, zatočišče (varno hišo), skupine za samopomoč itd.
[Bianca] ali so varne hiše res varne?
[Mojca_Dobnikar] Bianca: varne hiše so varovane tako, da nihče razen zaposlenih, stanovalk in policije ne pozna njihovega naslova. Seveda lahko pride do izdaje lokacije oz. do tega, da varno hišo odkrije neprimerna oseba; v tem primeru po dosedanjih izkušnjah zelo hitro priskoči na pomoč policija.
[jm] Policaji so zato da delajo po nalogu in ne da razmišljajo.
[Mojca_Dobnikar] Natanko tako, zato pa jim je treba določiti nova in jasna pravila za ravnanje v primeru intervencije ob nasilju v družini. Zdaj takih jasnih pravil nimajo.
[sen] Spoštovani! Če se kakšna oseba odloči za bivanje v varni hiši in v tem določenem času, ki ga ima na razpolago za bivanje, ne reši problemov? Zanima me, za koliko časa se lahko podaljšuje bivanje?
[Mojca_Dobnikar] V varni hiši lahko ostaneš do 1 leta, če v tem času ne uspe rešiti stanovanjskega problema, skupaj iščemo druge rešitve (nujni bivalni prostori, skupen najem s kakšno drugo stanovalko varne hiše ipd.)
[jm] Pri hitrem ukrepanju je vedno subjektivna presoja. Kaj pa menite o ideji, da bi "nasilneže" javno objavili.
[Mojca_Dobnikar] Nikakor nisem za javno objavljanje imen. Za osebe, ki imajo težave z nasilnim vedenjem, bi bilo treba uvesti zdravljenje. V drugih državah so bivši nasilneži po zdravljenju veliko naredili proti nasilju. Treba jim je dati možnost oz. jih primorati, da jo izkoristijo.
[jm] Mojca: Pa je to realno. Če je vsaka peta Slovenka žrtev, je približno toliko Slovencev potrebnih zdravljenja.
[sen] ali lahko otroci ostanejo v svojih šolah ali imajo kako drugače?
[Mojca_Dobnikar] Otroci se morajo zaradi varnosti prešolati. Lahko vam povem, da s tem ni večjih problemov, da se šolski uspeh otrokom med bivanjem v varnih hiši običajno izboljša, da postanejo bolj samozavestni, bolj zaupajo vase itd.
[hitri] Kdo so nasilneži? Imajo kakšne skupne lastnosti? Zakaj pride do taksnega vedenja?
[zo] Zakaj so varne hiše tajne, zakaj ne bi država in družba prepovedali storilcem približevanje, zakaj se otroci morajo skrivati -ponovno.
[Mojca_Dobnikar] Veliko vprašanj naenkrat. Res je, najprej bi bilo treba storilcem prepovedati približevanje, vendar bodo varne hiše kljub temu se vedno potrebne. Ne vem, če je vsak peti Slovenec potreben zdravljenja, upam, da ne - nekateri so nasilni do več oseb (hkrati ali zaporedoma). Nasilneži nimajo skupnih lastnosti - so izobraženi in neuki, bogati in revni, Slovenci in neslovenci, skratka, najdemo jih med vsemi sloji.
[sen] kaj pa v primeru če se otrok noče prešolati, je prešolanje NUJNO? V mojem primeru je otrok osmi razred OŠ in je rekla da če se bo morala prešolati,se ne bo preselila.
[Mojca_Dobnikar] Prešolanje je vedno nujno. To je v interesu tistih, ki se umaknejo. Verjamem, da je problem hud, če se vas otrok noče prešolati. Morda bi se lahko se kdo poleg vas pogovoril z njim?
[pika] Kako lahko hči, ki je sicer eno leto še polnoletna, dokaže na sodišču strahovito psihično nasilje pa tudi fizično. Ali lahko pomaga šolska svetovalna služba, zdravniški izvidi (bil je poskus samomora) , beg v "varno hišo" za otroke?
[Mojca_Dobnikar] Vse, kar ste našteli, bi moralo pomagati, sploh če imate dokazila na papirju, kot pravite. Prav pa bi prišle tudi priče.
[jm] Tale predlog o zdravljenju se mi zdi nerealen. Človeka je treba prisiliti, da se sam zave da takšen kot je za družbo ni sprejemljiv: javna objava, visoke kazni, prisilno dobrodelno delo.
[Mojca_Dobnikar] Nerealnost zdravljenja - zdravljenje ne pomeni, da človek ne odsluži kazni, ki mu jo izreče sodišče. Se nismo razumeli. Kazen + zdravljenje v kombinaciji, samo to lahko učinkuje.
[Administrator] V koliko odstotkih je zdravljenje uspešno?
[Mojca_Dobnikar] V tujini pravijo, da v približno 50 %. Ne recite, da je malo - vsakdo, ki se ozdravi nasilnosti, je ena grožnja manj za okolje.
[samo] Mojca, imate kakšne podatke koliko je takšnega nasilja v Sloveniji in kakšni so trendi?
[Mojca_Dobnikar] Že povedano - fizično nasilje doživlja vsaka peta ženska, spolno nasilje doživi v času svojega življenja vsaka 7.
[jm] Mojca: petino ali desetino Slovencev = 100.000 ljudi. To je nerealno institucionalno obdelati, kar zdravljenje je. In ker je nerealno se ne more izvajati.
[Mojca_Dobnikar] Nasilneži res niso bolniki v klasičnem smislu. Beseda, ki se pogosteje uporablja namesto zdravljenja, je socialno učenje - gre za to, da se naučijo biti v odnosih brez nasilnosti, brez zlorabljanja moči.
[zo] nasilneži niso bolniki, gre za zlorabo moči, gospa Mojca povejte ali se strinjate z menoj. nasilni so doma, na cesti ne, v službi ne, torej se lahko kontrolirajo. Gre za nasilje, gre za zločin.
[jm] Začetek vsega pa je prioritetno obravnavanje na sodišču.
[Mojca_Dobnikar] Prioritetno obravnavanje na sodišču bi bilo nujno. Obstaja predlog, da se ustanovi t. i. družinska sodišča, ki bi obravnavala predvsem te primere in bi tudi zato bila hitrejša.
[zo] Ali veste, da smo v lanskem letu imeli približno 400 vlomov, ropov in podobno in poleg tega 14.000 prekrškov - beri nasilja v družini.
[Mojca_Dobnikar] Večina prekrškov, ki jih omenjate, se v resnici nanaša na nasilje v družini.
[jm] Mojca: Eno politično vprašanje. Ali ste ta vprašanja izpostavljali pred temi volitvami, ali pred katerimi drugimi?
[Mojca_Dobnikar] Združenje proti spolnemu zlorabljanju je pred zadnjimi državnozborskimi volitvami napisalo pismo in poziv vsem strankam, podpisale pa smo ga tudi druge nevladne organizacije. O odgovorih si lahko mislite... jih ni bilo.
[sen] kakšne so možnosti, da na sodišču dobi stanovanje ženska,(med postopkom bi bila v varni hiši),glede na to da je stanovanje na njej, nasilnež pa je le stanovalec.
[Mojca_Dobnikar] Stanovanje - če je lastniško, se deli med oba lastnika (ne glede na to, kdo je formalno vpisan kot lastnik), seveda če sta ga kupila skupaj. Če je bilo vase pred zakonom, se bo nasilnež moral izseliti.
[zo] delo vašega društva je zelo dragoceno za vse žrtve, vseeno je potrebno narediti veliko več na ozaveščanju družbe.
[zo] Ali nam lahko poveste kaj o koncertu, ki ga planirate za 25.11.2002?
[Mojca_Dobnikar] Koncert bo začetek letošnje kampanje "Kaj ti je, deklica?", četrte po vrsti, s katero poskušamo čim bolj osvestiti javnost o tem problemu. Nastopili bodo Sank rock in zmagovalka glasbenega natečaja, ki smo ga razpisali. Kongresni trg, 19h.
[pika] Gospa Mojca, povejte mi , prosim, kam se naj obrne ženska, ki je skoraj dvajset let živela v nasilju in grobostih, da se bo , ko končno zapusti moža, naučila živeti brez STRAHU? Mene še vedno spreleti srh, ko zagledam na cesti njegov avto, ponoči ne morem v miru zaspati. Rada bi se tega otresla in začela zdraviti svojo osebnost.
[Mojca_Dobnikar] Pika: pokličite na SOS telefon. Lahko se vključite v kakšno skupino za samopomoč, lahko se odločite za osebno svetovanje, lahko se pogovarjate samo po telefonu - na vsak način pokličite, potrebujete in zasluzite si pomoč.
[zo] gospa Mojca hvala za klepet in veliko uspeha še naprej.
[Mojca_Dobnikar] Hvala tudi vam, bilo je zanimivo.