Klepetalnice

Marija Kočevar: Makrobiotična prehrana

Ljubljana, 09. 10. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
klepet.24ur.com
Komentarji
0

Po oddaji Vizita, ki je tokrat govorila o makrobiotični prehrani, smo se v spletni klepetalnici 24ur.com pogovarjali z gospo Marijo Kočevar, lastnico trgovine z zdravo prehrano in strokovnjakinjo za makrobiotiko.

Gospa Marija Kočevar je skupaj z nami odgovarjala na zanimiva vprašanja
Gospa Marija Kočevar je skupaj z nami odgovarjala na zanimiva vprašanja FOTO: Dare Čekeliš

[moderator] Dober večer in lep pozdrav v nocojšnji klepetalnici 24ur.com. Tema tokratnega klepeta bo makrobiotična prehrana. O tem se bomo pogovarjali s strokovnjakinjo gospo Marijo Kočevar, ki je že z nami in čaka na vaša vprašanja.

[JM] Dober večer

[Marija_Kocevar] jm: Dober večer tudi vam.

[JM] Postavil bi kar nekaj vprašanj o stvareh, ki me zanimajo, potem pa bi dal prostor drugim. Glede na to, da prehrana temelji zgolj na žitaricah me zanima, kakšen je potem pravilen način prehranjevanja. Je to še vedno 5 obrokov na dan oziroma, kakšni naj bodo? Ne jem nobenega sadja razen ananasovega kompota. Je prav, če ga kombiniram s kašami in podobnimi živili? Poleg tega me zanima tudi vpliv takšne prehrane na oblikovanje telesa in mišične mase z obiskom fitnesa.

[Marija_Kocevar] mj: Žita in izdelki iz žit predstavljajo le polovico, ostalo je biološko proizvedena zelenjava, sadje in oreščki. Število obrokov je individualna stvar. Pravilo petih obrokov na dan ne velja za vse ljudi. To je odvisno od konstitucije in načina življenja, starosti, zdravstvenega stanja, dela,... Ananas ne raste v Sloveniji, torej ni primerno živilo za človeka, ki živi v tem okolju. Kompot med drugim vsebuje tudi veliko količino belega sladkorja. Zmanjšajte količino kompota in naredite polnovreden makrobiotičen jedilnik. Tak način prehrane zagotavlja zadostitev vseh telesnih potreb. Za pridobitev mišične mase v obroke vključite čim več beljakovin (leča, fižol, pšenično meso, sojin sirček-tofu). Vsi ti izdelki se kupujejo v trgovinah z zdravo hrano.

[JM] Gospa Marija, zahvaljujem se vam za odgovore in želim vam prijeten večer. Lahko noč, Jernej

Makrobiotika postaja v današnjem svetu vse bolj zanimiva
Makrobiotika postaja v današnjem svetu vse bolj zanimiva FOTO: POP TV

[pozdrav] Mi lahko prosim naštejete nekaj oreščkov, ker ne vem, kaj vse spada pod to skupino. Na Primorskem se ne dobi biološko predelane zelenjave. Mi lahko svetujete, kaj naj potem uživam?

[Marija_Kocevar] pozdrav: Oreščki primerni za nas so lešniki, mandeljni, orehi, bučna semena, sončnična semena,... vse kar se najde pri nas. Biološko zelenjavo je težko dobiti, zato predlagam, da se povežete z društvom AJDA iz Vrzdenca, kjer boste dobili naslove kmetij, kjer te izdelke pridelujejo.

[roby] Imel bi vprašanje za svojega 3 letnega sina, ki ima težave s prebavo. Po vseh obrokih ga namreč boli v žlički. Kaj mi predlagate?

[Marija_Kocevar] roby: Mogoče je, da v usta jemlje prevelike grižljaje, in da prehitro je. Morda hrane ne prežveči dobro. Žvečenje je najbolj pomembno. Z dobrim žvečenjem se izognemo veliki večini težav s prebavili.

[roby] Efekt je isti. Zadnje čase mu večinoma dajemo pasirano hrano. Zlasti ga boli po mleku, a načeloma po vsej hrani. Na primer, zdaj je jedel pire krompir in malo pokuhano cvetačo s korenjem, pa tudi toži, da ga boli

[Marija_Kocevar] roby: Kravje mleko ni primerno za ljudi! Pogosto ga ne prebavljamo, ker nimamo encima za prebavo laktoze - amilaze. Krompir je skoraj čisti škrob in se zato slabo prebavlja, še posebej, če je pasiran, ker na ta način ne dobi prebavnih encimov iz ustne sline (ptialin).

[roby] Se strinjam z vami... Mi sicer iščemo rešitev, ki pa najbrž vedno ni dobra. Boli ga tudi po juhi, po makaronih, po sojinem mleku, po aptamilu...

[Marija_Kocevar] roby: Vzrok je lahko tudi psihološke narave. Otroci so v tem obdobju zelo pronicljivi in občutljivi. Morda klepet s psihologom nebi bil odveč. Hrano dajajte otroku, ko je lačen oziroma v času, ki je za to namenjen. Ne silite ga in ne dajajte mu različnih prigrizkov med obroki.

[pozdrav] Prosim, če mi lahko na kratko razložite, kako začeti s tem načinom prehranjevanja?

[Marija_Kocevar] pozdrav: Postopoma. Najprej se dobro informirajte. Na voljo je nekaj knjig o makrobiotiki, najbolj pomembno pa je, da se vi odločite za to, in da veste zakaj.

Gospa Marija Kočevar je skupaj z nami odgovarjala na zanimiva vprašanja (foto: Jani Anželj)
Gospa Marija Kočevar je skupaj z nami odgovarjala na zanimiva vprašanja (foto: Jani Anželj) FOTO: Dare Čekeliš

[tonni] Pri vegetarijanski prehrani naj bi bil kritičen vitamin B12. Kako ga dobiti v ustrezni količini.

[Marija_Kocevar] tonni: Vitamin B12 se nahaja v algah, peteršilju, nekaj ga najdemo tudi v svežih žitnih kalčkih. Tudi v zdravem organizmu se tvori določena količina tega vitamina. Če pa je telo zaradi nepravilne prehrane že obolelo (še posebej črevesje), ga je treba dodajati ali uživati s hrano.

[roby] Prosil bi vas za pomoč. Na koga se lahko obrnemo za nasvete glede pravilne prehrane?

[Marija_Kocevar] roby: Ste že obiskali dr. Petra Papugo? On se ukvarja z zdravljenjem - tudi s prehrano. Prav gotovo vam bo znal svetovati

[roby] Hvala. Imate kakšen njegov kontakt?

[Marija_Kocevar] roby: V reviji Aura ima stalno rubriko.

[roby] Gospa Marija. Iskrena hvala za vse informacije, nasvete in pomoč.

[Marija_Kocevar] roby: Vaši družini želim veliko sreče.

[moderator] Predvideni čas za klepet se izteka zato bomo počasi zaključili. Naši gostji se za vse odgovore zahvaljujemo, prav tako hvala vsem sodelujočim in nasvidenje v naslednji klepetalnici.

[Marija_Kocevar] Vsaka sprememba v načinu življenja je lahko težavna, še posebej, če posega v naše zakoreninjene navade. Če želite narediti nekaj za svoje zdravje, le pogumno. Ne ustrašite se začetnih težav. Makrobiotski način prehranjevanja je prijeten, okusen in nas nagradi z dobrim počutjem in vitalnostjo. Opozarjam pa na nekaj: ne bodite preveč papeški in ne posvečajte vse svoje pozornosti le hrani. V življenju so še druge pomembne stvari, predvsem radost! Želim vam lep večer in srečno!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20