[BEBA] Če je to skeniranje prineslo neke vidne rezultate pri zgodnjem odkrivanju raka na dojkah, se mi zdi krivično, da bi zbornica zaradi nekoga, ki je šel korak naprej, posegla s kaznijo in mu celo odvzela licenco. To je že splošna slovenska folklora, da je potrebno sposobnega uničiti že na samem začetku.

[Janez_Zgajnar] Kot predstavniki akademske medicine lahko zagovarjamo samo metode, ki so podprte s trdnostjo dokazov (ang. level of evidence). To od nas pričakujejo bolniki in mi smo jim to dolžni ponuditi. Ponujena metoda breast scan ne zadošča niti najnižjemu nivoju trdnosti dokazov, kot jih definira akademska medicina. Naša doslednost je predvsem v interesu vseh državljanov.
[dada] V družini je bil rak na dojki. Ker so se začele težave z bolečinami, me je zdravnik poslal na mamografijo. Vse je bilo v redu, namreč naj bi me bolele žleze. Po nekaj letih so se bolečine še stopnjevale, zdravnik me je ponovno posla na pregled z mamografijo. Po pregledu mi je zdravnik dejal, da je z dojkami vse v najlepšem redu, bolečine pa izhajajo iz vratne hrbtenice. Ker so te bolečine postale čedalje hujše, mi prosim povejte, zakaj so take bolečine v levi dojki. Ali je z mano res vse v najlepšem redu, če pa so take bolečine. Ali se res zanesem na mamografijo, ali mi svetujete še ta pregled pri MOGt?
[Janez_Zgajnar] Bolečine v dojkah so eden najpogostejših razlogov za obisk zdravnika. Samo izjemoma je vzrok rak. Običajno so bolečine prehodne včasih pa trdovratne in zahtevne za zdravljenje. Še enkrat pa poudarjam, da rak dojk ne boli. Če imate težave obiščite specialista za bolezni dojk.
[Jurij] Kako je mogoče, da etična komisija ne bi odobrila ene raziskave na temo tega "Breast skenerja" pri nas... če bi bili poskusi na ljudeh lahko popolnoma neinvazivni in bi lahko skeniranje z breast skenerjem naredili pač paparelno z mamografijo, potem bi pa po nekaj letih na podlagi diagnoz iz biopsij povedali kateri je bil natančnejši. Gotovo bi bilo dovolj prostovoljk.
[Janez_Zgajnar] Načelno je seveda mogoče, da bi etična komisija odobrila dobro načrtovano raziskavo. Imela pa bi težave že zaradi zelo slabih rezultatov ruskih raziskav na velikem številu žensk.
[miro] Zakaj nihče ne naredi strokovne raziskave?
[Janez_Zgajnar] Nekaj raziskav je bilo opravljeno v Rusiji, rezultati pa niso spodbudni. Raziskava na ljudeh mora preiti številne ovire preden se jo izpelje (v interesu varnosti raziskovancev). Raziskave so drage in če so obeti tako slabi kot v primeru breast scana, njegovi lastniki od nas ne morejo pričakovati investicije časa in denarja, ki je predvsem v njihovem finančnem interesu.
[fatman] Kako se bo končal spor med zdravniki? Bo res prišlo do odvzemov licenc...?
[Janez_Zgajnar] fatman: To je odvisno od argumentov, ki se bodo znašli na mizi. Člani zdravniške zbornice, kot je že bilo rečeno, so dolžni uporabljati znanstveno preverjene metode. Zato na tej točki ne moremo popuščati.
[nada] Ali res pomeni večje število pozitivnih bezgavk ob maksimalnem zdravljenju tudi slabšo ozdravitev in preživetje?
[Janez_Zgajnar] Prizadetost pazdučnih bezgavk je najpomembnejši prognostični faktor pri raku dojk (ob številu drugih). Ob prizadetosti pazdučnih bezgavk je verjetnost za popolno ozdravitev manjša, kot če te niso prizadete. Seveda pa lahko bolnica ozdravi tudi, če so bile bezgavke že prizadete, le verjetnost je manjša kot pa če ne bi bile.
[poly] Imam 30 let in sem pred 3 leti odkrila bulo v dojki. Po punkciji so odkrili, da je benigni tumor. Kasneje sem po 1 letu odkrila še eno, ki jo ultrazvok ni zaznal. Zanima me, ali je možno, da ultrazvok ne pokaže vedno točno? In ali se lahko benigni tumor spremeni v maligni? Ali mi kljub temu svetujete odstranitev bule? Naj omenim, da še nimam otrok.

[Janez_Zgajnar] Velika večina zatrdlin v dojki je benignih. Še posebno to velja za mlade ženske. Od narave "benigne" bule je odvisno morebitno kirurško zdravljenje. Priporočam vam, da obiščete specialista za bolezni dojk, če najdete novo bulo, ki vztraja več kot en menstrualni ciklus.
[veky] Kdaj treba na prvi pregled?
[Janez_Zgajnar] Po evropskih priporočilih naj bi ženske hodile na memografski screaning od 50-69 leta starosti na dve leti. Ženske, ki sodijo v bolj ogroženo skupino, pa od 40. leta starosti. Med slednje sodijo tiste, ki imajo sorodnico v prvem kolenu, ki je zbolela za rakom dojk, ali pri katerih je bila histološko dokazana katera od benignih sprememb povezanih z večjo ogroženostjo zaradi dojk, ali so prvič rodile po 30-em letu starosti. Vsekakor priporočamo redno mesečno samopregledovanje in obisk zdravnika ob spremembah, ki jih lahko najdete zapisane na različnih zloženkah. Redka skupina so zelo ogrožene ženske, kjer je v družini dedni rak dojk, za katere je poseben program ukrepov. Več lahko zveste na spletni strani onkološkega inštituta ali europadonna.
[vrtnica] zanima me kakšne oblike so bulice pri raku na dojkah, nekje sem slišala, da imajo obliko arašida in da so trde kot kamen, ter da ima koža ponavadi tak žgoč občutek, ter da se spremeni oz. hitro obarva. Je to res?
[Janez_Zgajnar] V glavnem ne. Rak dojk je običajno grčasta trda zatrdlina, ki ni boleča in lahko uvlači kožo ali bradavico, ali pa to uvlačenje izzovemo s kompresijo oz. s stiskom med prsti. To je najobičajnejša klinična slika, redkeje pa se kaze tudi drugače, za kar pa tu ni prostora ne časa.
[termograf] Ali je v Sloveniji kdo preizkusil uporabo infrardeče termografije kot dopolnilne metode?
[Janez_Zgajnar] Je in sicer ž v 70-h letih prejšnjega stoletja. Metoda, ne pri nas ne v tujini, ni bila učinkovita in je danes opuščena.
[ajda] Imela sem že nekaj pregledov - mamografije in punkcijo - rezultat negativen. Ker mi ponavadi slikanje ponovijo, me to zelo skrbi in bi želela še kakšne dodatne preiskave. Kaj mi svetujete in kaj pomeni občasna močna bolečina v dojki, kjer so opravili punkcijo.Ta bolečina je prisotna že dve leti.
[Janez_Zgajnar] Za zanesljivo mnenje bi moral opraviti pregled in moral imeti vpogled v dokumentacijo do sedaj že opravljenih preiskav. Ponavljam, da bolečina najverjetneje nima resnega razloga.
[vrtnica] Zadnjič sem brala eno stran na internetu, in baje priporočajo mamografijo za ženske po 40 letu?

[Janez_Zgajnar] V ZDA so priporočila za mamografski screaning z razliko od Evrope res že od 40-ega leta naprej. Poudariti pa moramo, da trdnih dokazov za zmanjševanje umrljivosti za rakom dojk med letom 40 in 50 let ni. Zato v Evropi priporočamo za večino žensk redni mamografski screaning od 50-70 leta, ko screaning dokazano znižuje umrljivost za rakom dojk.
[termograf] Kje bi lahko dobil verodostojne podatke o omenjeni ruski raziskavi uporabe termografije? Zlasti me zanima, kako dobro so pri svojem delu kontrolirali fizikalne vplive okolja?
[Janez_Zgajnar] Do ruskega weba boste prišli preko www.discbio.com. V slednjem je zelo jasno napisano, da metoda nima FDA dovoljenja za uporabo za odkrivanja raka dojk.
[magda] Ali tumorski markerji zanesljivo kažejo na prisotnost raka? Kdaj so v mejah normale? Prosim napišite zgornjo mejo.
[Janez_Zgajnar] Tumorski markerji niso diagnostično orodje, so pa zelo dobri za spremljanje poteka bolezni. Obstajajo številni tumorski markerji in vsak od njih ima svojo zgornjo referenčno vrednost.
[magda] Imam kalcinacijo dojke. Ali se iz tega lahko razvije rak? Imela sem ga že na drugi strani in bila operirana.
[Janez_Zgajnar] Kalcinacije (običajno mikro kalcinacije) so pogosta najdba na monografiji. Nekatere med njimi so lahko znak zgodnjega raka dojk. Diagnostična obdelava in zdravljenje vsekakor sodi v specializirano ustanovo.
[Janez_Zgajnar] Hvala vsem za vprašanja, več informacij lahko najdete na www.onko-i.si, kjer so tudi številne povezave na druge spletne strežnike.