Zveza svobodnih sindikatov se zavzema za spremembo zakona o zdravstvenem varstvu, tako da bi za tiste, ki so prostovoljno vključeni v pokojninsko zavarovanje, ostal prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje na sedanji ravni. Zaradi pokojninske reforme, s katero je povezan ta zakon, se je namreč prispevek za zdravstveno zavarovanje zvišal.
Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju namreč napotuje na pokojninsko reformo, v kateri pa so se osnove za plačilo prispevkov dvignile, je pojasnil predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič. Ob tem pa je opozoril, da "v sistemu ni več zajamčene plače, zato je treba to urediti drugače".
Po pojasnilu izvršne sekretarke zveze Andreje Poje se problem pojavi pri tistih, ki so prostovoljno vključeni v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Od 1. januarja letos nimajo več možnosti izbire med zavarovanjem za ožji in za širši obseg pravic, zaradi česar je najnižja osnova za pokojninsko in invalidsko zavarovanje od 1. januarja minimalna plača. S tem pa se zanje spreminja tudi osnova za plačilo prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje. Ta tako ne znaša več 14,17 evra, temveč kar 45,48 evra, je dejala.
Semolič opozarja, da številni ne bodo zmogli plačevati prispevka
Po Semoličevem opozorilu številni, med njimi tudi dolgotrajno brezposelni, ne bodo zmogli plačevati nove višine prispevka za prostovoljno vključitev v obvezno pokojninsko zavarovanje, nove višine prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje ter prispevka za dopolnilno zdravstveno zavarovanje, kar skupaj znaša približno 260 evrov mesečno. "260 evrov! To se ne sme zgoditi," je poudaril.
ZSSS bo dopis s predlogom za spremembo zakona naslovil na ministra za zdravje Tomaža Gantarja v teh dneh, je napovedal.
"Zavarovance opozarjamo, naj ne izstopajo prehitro iz pokojninskega zavarovanja"
Glede zvišanega prispevka za prostovoljno vključitev v obvezno pokojninsko zavarovanje z 58 evrov na 186 evrov mesečno pa so se z ministrom za delo, družino in socialne zadeve Andrejem Vizjakom že pogovarjali in po Semoličevih besedah upajo, da bo do ustrezne zakonske spremembe prišlo že na naslednji seji državnega zbora, ki bo predvidoma marca. "Zavarovance opozarjamo, naj ne izstopajo prehitro iz pokojninskega zavarovanja," je pozval predsednik ZSSS.
Predstavniki ZSSS in minister Vizjak so se 21. januarja dogovorili, da bodo na ministrstvu v 14 dneh pripravili možne rešitve za omilitev učinka dviga prispevka za prostovoljno vključene v obvezno pokojninsko zavarovanje za najbolj ranljive skupine.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.