Naslovnica

Seja vlade

Ljubljana, 17. 05. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vlada je sprejela predlog sprememb zakona o bančništvu, energetsko bilanco za leto 2001, dala soglasje k poslovnemu načrtu Pošte Slovenije za letošnje leto ter k spremembi sestave nadzornih svetov Slovenske razvojne družbe, Slovenskih železnic in Aerodroma Ljubljana. Poleg tega je vlada z uredbo določila, da višina trošarine za mineralna olja in plin tudi po začetku veljave spremenjenega zakona o trošarinah z 21. majem ostane nespremenjena. Ministri so sprejeli še amandma k noveli zakona o sodniški službi ter sklepa o povišanju sodnih in upravnih taks, za sprejem po skrajšanem postopku pa pripravili še novelo zakona o urejanju statusa državljanov drugih držav naslednic nekdanje SFRJ v RS.

Spremembe zakona o bančništvu se nanašajo na jasnejše oblikovanje pravil o obvladovanju tveganj, zlasti tistih, povezanih z izpostavljenostjo do t. i. oseb v posebnem razmerju z banko, ki so v predlogu spremenjenega zakona natančno opredeljene. Ob tem so na novo določena tudi strožja pravila za izpostavljenost banke do oseb v posebnem razmerju z banko.

Vlada je pripravila amandmaje k noveli zakona o sodniški službi, ki naj bi jo DZ obravnaval po hitrem postopku in ki določa nagrajevanje sodnikov, ki bodo sodelovali v programu Herkules. Vladni amandmaji predvidevajo enoten dodatek sodnikom, ki bodo sodelovali v programu reševanja zaostankov, in sicer v višini 20 odstotkov od osnove za obračun plače. V teh programih bo sodelovala manjša skupina 10 do 20 sodnikov, namenska sredstva za plačilo dodatka pa se bodo zagotavljala letno, na podlagi rednih poročil o odpravi zaostankov v predhodnem obdobju.

Za sprejem po skrajšanem postopku je vlada pripravila novelo zakona o urejanju statusa državljanov drugih držav naslednic nekdanje SFRJ v RS, s katero naj bi bilo med drugim na novo določeno pooblastilo organu, pristojnemu za odločanje o izdaji dovoljenja, da o razlogih, ki izključujejo možnost izdaje dovoljenja za stalno prebivanje, odloča po prostem preudarku.

Vlada je še sprejela odločitev o umiku zahteve za začasno ohranitev ugodnejših trgovinskih režimov s Hrvaško in Makedonijo tudi po vstopu v EU. Z umikom zahteve, ki ji unija že od vsega začetka nasprotuje, ker je v nasprotju s pravili notranjega trga in njene trgovinske politike, bo Slovenija v pogajanjih z unijo lahko končala usklajevanja za še dve dodatni poglavji pravnega reda EU, zunanje ekonomske odnose in carinsko unijo, kjer je vprašanje prostotrgovinskih sporazumov ostalo edino nerešeno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.