Svet DL po besedah prvaka stranke Gregorja Viranta ugotavlja, da je DL ključni člen koalicije, ker da so se druge partnerice prilagodile njihovemu programu. Izpostavil je nadaljevanje projektov prejšnje vlade. "Tisti, ki so govorili, da se pretirava z zniževanjem javne porabe in varčevanjem, so zdaj spoznali, da drugače ne bo šlo," je dejal.
Svet DL se je seznanil s programom treh ministrov njihove stranke. Razpravljali so tudi o stanju v vladi in koaliciji.

Po Virantovem prepričanju mora vlada nadaljevati sanacijo bank, tudi preko slabe banke, na katero bo prenesen velik del terjatev. Nadaljevati morajo tudi reformo korporativnega upravljanja v državnih podjetjih, je prepričan prvak DL, ki izpostavlja še privatizacijo državnega premoženja.
Sicer pa so po njegovih besedah aktualni projekti, ki so jih zagovarjali v prejšnji koaliciji. "Tisti, ki so govorili, da se pretirava z zniževanjem javne porabe in varčevanjem v javnem sektorju, so zdaj spoznali, da drugače ne bo šlo. Držati se moramo triodstotnega primanjkljaja," je dejal.
Kot pravi, s tem misli tudi na premierko Alenko Bratušek. Ta je bila nenazadnje podpisnica pod referendumsko zahtevo o slabi banki. "Zdaj, ko ima odgovornost predsednice vlade, na številne stvari gleda drugače," je pojasnil Virant.
Virant: Seje vlade potekajo v pozitivnem vzdušju
Prvak DL ne želi ocenjevati dela predsednice vlade, zagotavlja pa, da seje vlade potekajo v pozitivnem vzdušju. Komunikacija je po njegovem mnenju zelo odprta, predsednica pa da zelo "hitro razume težave in je tudi odločna".
Težko ocenjuje, kot pravi, kakšni so razlogi za nedavno naraščanje in sedanje upadanje zahtevanih donosov na slovenske obveznice. Deloma je po njegovem mnenju to posledica špekulacij na finančnih trgih, deloma pa gotovo posledica negotovosti finančnih trgov glede poti, ki jo bo vlada ubrala. "Ta negotovost se mora čim hitreje zaključiti," je poudaril. Po njegovih ocenah se bo zaključila s programom stabilizacije, pa tudi z zapisom fiskalnega pravila v ustavo.
Bratuškova ima priložnost, da pokaže, kdo je šef v stranki
O fiskalnem pravilu naj bi poslanci odločali maja. Glede na to, da je ljubljanski župan in nekdanji predsednik PS Zoran Janković nasprotoval fiskalnemu pravilu, Virant meni, da ima Bratuškova ob tem lepo priložnost, da pokaže, kdo je šef v stranki. "Če bo PS glasovala za vpis fiskalnega pravila v ustavo, bo jasno povedala, kdo ima v stranki prevladujoč vpliv," je prepričan.
Predsednik DL poudarja, da morajo vsi slovenski politiki paziti na to, kaj izjavljajo, "ker to nedvomno vpliva na ceno našega zadolževanja". Zlasti po njegovem mnenju vpliva, če "dajemo kakšne kataklizmične ocene o tem, da bomo bankrotirali".
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.