Severna Koreja bi se lahko pripravljala na nov jedrski poskus. Južnokorejski minister za združitev Rjo Kihl Džae je dejal, da so na območju tretjega jedrskega poskusa, ki ga je Severna Koreja opravila v februarju, zaznali povečano aktivnost severnokorejske vojske.
"Pozorno spremljamo nastalo situacijo, ki je precej podobna tisti pred tretjim jedrskim poskusom," je zatrdil. Dodal je, da bo treba ugotoviti, ali gre res za priprave ali pa le za lažne aktivnosti, s katerimi bi Pjongjang želel še povečati pritisk na Seul in Washington. Po nekaterih informacijah naj bi poskus izvedli v sredo.
Objekt za jedrske poskuse Pungjeri je na severovzhodu države. 12. februarja je Severna Koreja tam opravila svoj tretji jedrski poskus, zaradi katerega je Varnostni svet proti državi še poostril sankcije. Na to se je ostro odzval Pjongjang, ki je začel groziti, da bo napadel ZDA in Južno Korejo, ki so ravno v tistem času začele skupne vojaške vaje v Južni Koreji, ki bodo potekale še do konca tega meseca.
Vaje so še bolj podžgale severnokorejske oblasti, ki so močno zaostrile retoriko, vendar pa groženj za zdaj niso uresničile. Analitiki so prepričani, da se to tudi ne bo zgodilo, saj menijo, da si z grožnjami severnokorejski voditelj Kim Džong Un le utrjuje oblast, ki jo je od svojega očeta prevzel leta 2011.
Med drugim je Pjongjang prekinil rdeči telefon s Seulom. V petek je tujim veleposlanikom sporočil, da v primeru vojne ne bo mogel poskrbeti za njihovo varnost. Pred tem je Severna Koreja južnokorejskim delavcem onemogočila vstop v skupno industrijsko cono obeh držav.
Zaradi groženj z napadom na ZDA je ameriška vojska v bližino Korejskega polotoka poslala tudi dva rušilca, ki sta sposobna prestrezati rakete srednjega in dolgega dosega, Japonska pa je sporočila, da je njena vojska dobila ukaz za sestrelitev raket, ki bi jih izstrelila Severna Koreja.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.