Državni zbor je zaključil razpravo o delu notranjega ministra Gregorja Viranta. Obravnavi interpelacije so že v četrtek namenili osem ur, danes pa so spet besedičili osem ur.
Rezultat je bil bolj ali manj jasen že pred razpravo. Interpelacijo je podprla opozicija oziroma 36 poslancev, na ministrovo stran pa se je postavila koalcija oziroma 47 poslancev.
V razpravi so ministru tudi danes očitali ogrožanje sistema lokalne samouprave, škodljivo dogovarjanje s sindikati javnega sektorja ter oškodovanje državnega premoženja z neprimernim reševanjem problematike izbrisanih in nepojasnjenimi popusti pri nakupu letalskih vozovnic.
V SDS so poudarjali, da je gradiva za interpelacijo več kot dovolj, vsega tudi niso uspeli vključiti vanjo. Zvonko Černač (SDS) je denimo omenil "lustracijo nekaterih nekompatibilnih načelnikov upravnih enot".
Virant prehiter pri razlaganju?
Interpelacija je eno od orodij opozicije, podlaga zanjo pa je delo ministra, torej tudi to "kar govori, načrtuje in s čimer razburja širšo slovensko javnost," je odgovarjal Matej Tonin (NSi).
So pa tudi nekateri koalicijski poslanci, ki sicer interpelacije ne nameravajo podpreti, soglašali, da je Virant včasih res prehiter pri razlaganju nekaterih zahtev. Jerko Čehovin (PS) je tako dejal, da Virantov jezik včasih prehiti njegove misli. Kot enega takih primerov pa je izpostavil njegovo četrtkovo izjavo, da bi bil ponosen, če bi ga odnesla "neka korupcijska koalicija Janša-Janković".
"Tudi marsikdo od poslancev PS, ki se bodo na koncu morali odločiti in pritisniti tipko, ne razume teh vaših besed drugače, kot da nekako dajete sum, da smo vsi potencialni korupcijski poslanci," je dejal Čehovin.
Sicer pa je ocenil, da gre pri interpelaciji za neke vrste "družinski spor", za užaljenost predlagateljev, ker je Virant zapustil prejšnjo vladno koalicijo.
Virant je znova zavrnil očitke in izrazil upanje, da je prepričal vsaj večino. Ponovil je, da so na ministrstvu rešili veliko problemov, kar da nameravajo početi tudi naprej. Pri tem je napovedal poudarek pri pregonu gospodarskega kriminala in korupciji ter tudi čiščenju birokratskih ovir.
Kot je dejal, interpelacija ni bila "nič posebej hudega", je pa "povzročila malo glavobola". Tudi v prihodnje namerava ostati aktiven, državni zbor pa lahko pričakuje veliko predlogov.
KOMENTARJI (572)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.